Aféra „Ukrainegate“ oslabí USA na mezinárodní scéně

Celá aféra a impeachment Trumpa představují volební intriku s těžko odhadnutelným důsledkem. Každopádně zemi pohltí a povede k pasivitě na mezinárodní scéně.

Americko-ruský odborník na mezinárodní vztahy z Univerzity v San Francisco Andrej Cygankov chápe na stránkách ruského think tanku Valdajského klubu novou ukrajinskou aféru a impeachment prezidenta Donalda Trumpa jako důležitou intriku volebního boje. Povede ale podle něj k oslabení postavení USA na mezinárodní scéně.

Aféra „Ukrainegate“ je pokračováním starší aféry „Russiagate“, ve které byl Trump a jeho okolí vyšetřován za svoje kontakty s Ruskem a čelil podezření s tajných dohod s Kremlem. Důkazy se k tomu nenašli, nyní je zde aféra nová.

Ukrainegate se stává podle Cygankova trychtýřem, který požírá politiky v aféře přímo zainteresované, ale i ty, kteří jsou mimo. Myšlenka impeachmentu prezidenta Trumpa je náhradou za Russiagate, píše Cygankov. Demokratická strana nemá volební program pro zemi, ale spoléhá se na pokusy zdiskreditovat Trumpa a mediálně prát špinavé prádlo.

Hledání důkazů proti Trumpovi v rámci jeho jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pokračuje. Trump hledá výmluvy, demokraté pokračují a předloží nové materiály v případu. Sází se na to, že mediální pokrytí a impeachment sám Trumpa dostatečně poškodí, takže voliči upřednostní kandidáta z Demokratické strany.

Aféra se ale už podepsala na Trumpově oponentovi Joe Bidenovi v souvislosti s informací o jeho ukrajinském angažmá a angažmá jeho syna Huntera. Vedle toho Trump nebude hrát roli, kterou mu demokraté přidělili – nebude obviněným. Trump už šel do aktivního protiútoku.

Odhadnout, jak a koho celá aféra ještě zasáhne, je těžké. Podle výzkumů veřejného mínění oslabila podpora Joe Bidena i jiné demokratické kandidátky Elisabeth Warrenové. Došlo k zatčení asistentů Trumpova právníka Rudyho Guilianiho, sám Guiliani je vyšetřován. Mohou se také objevit nová odhalení ohledně kontaktů Hillary Clintonové s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem v době prezidentských voleb. Snad se dozvíme něco i o Nancy Pelosiové a jejím synovi Paulovi s ohledem na ukrajinský plynový byznys. Možností je mnoho, míní Cygankov.

Jak tento politický boj dopadne, není předem dáno. Bude zde řada nekontrolovatelných okolností – mezi nimi například i možnost ekonomické recese, které jsou v americké ekonomice cyklické a nyní se spojí s Trumpovou riskantní obchodní politikou.

Veřejné mínění nemá k impeachmentu Trumpa jasný postoj. Na demokratické straně boje jsou slyšení v Kongresu, liberální média a tajné služby. Demokraté mají také výhodu iniciativy. Na straně republikánů je zase Trumpův bojovný charakter, republikánský establishment a konzervativní média. Nedá se ani podcenit prezidentský „administrativní zdroj“, míní Cygankov dále.

Pro ostatní svět ale znamená aféra Ukrainegate dobu zahraničněpolitické pasivity v americké zahraniční politice. Je celkem možné, že aféra přinese jen „kolosální ztrátu času a kecy“. Je také možné, že se do prezidentských voleb zvýší politická krize v USA – ta se projevuje konfliktem mezi výkonnou a zákonodárnou mocí. V obou případech bude země ponořená do domácích problémů a její vliv v zahraničí oslabí.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.