Argentině a Brazílii znovu hrozí americká cla. Prý za měnovou manipulaci

Trump označil obě země za měnové manipulátory a oznámil, že chce zavést dovozní cla na jejich ocel a hliník.

Argentinská vláda oznámila, že spolu s Brazílií vypracují společný postoj k nejnovějšímu kroku amerického prezidenta. Trump prohlásil, že Argentina a Brazílie jsou měnovými manipulátory a pohrozil oběma zemím, že zavede vůči jejich hliníku a oceli cla.

Trump dramaticky oznámil, že chce znovu zavést cla na dovoz hliníku a oceli z Argentiny a z Brazílie jako odpověď na jejich „neférové“ obchodní politické kroky. Zřejmě tím značně překvapil brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který se považuje za Trumpova ideologického spojence, takže se v reakci na Trumpova slova snažil věc bagatelizovat.

„Brazílie a Argentina řídily masivní snížení hodnoty svých měn,“ napsal Trump na Twitter s tím, že tyto kroky poškodily americké zemědělce, takže opět zavede nová cla. Cla na brazilské a argentinské dovozy hliníku a oceli Trump zavedl již v roce 2018, ale oběma zemím dal výjimku poté, co obě souhlasily dovozními kvótami.

Argentinská strana nyní požaduje vysvětlení Trumpova oznámení, které nepochybně poškodí export. Další postup chce koordinovat s Brazílií, první společné kroky na úrovni ministerstev obou zemí už začaly. Brazilský prezident slibuje, že díky otevřenému komunikačnímu kanálu do Bílého domu bude moci Trumpa přesvědčit o brazilských argumentech proti clům.

Zavedení cel by mělo pro obě země negativní důsledky. Brazílie je druhým největším exportérem oceli do USA (hned za Kanadou). V poslední době se zemi ekonomicky příliš nedaří a ekonomickým problémům čelí i Argentina, takže obě země snížily hodnotu svých měn vůči americkému dolaru.

Na druhé straně Argentina stejně jako Brazílie patří k zemím, které měly prospěch z obchodní války mezi USA a Čínou, jejich sója nahradila na americkém trhu tu čínskou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.