Bulharsko se připojilo k plynovodu Turecký proud a obchází Ukrajinu

Od začátku ledna mohou začít tranzitní dodávky ruského plynu do Řecka a Severní Makedonie. Bez ohledu na Ukrajinu.

Podle výkonného ředitele bulharské plynové společnosti Bulgartransgaz Vladimira Malinova je Bulharsko připraveno od začátku ledna 2020 začít s tranzitními dodávkami ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Turecký proud, informoval deník Nězavisimaja gazeta s odkazem na agenturu TASS a bulharská média.

Malinov řekl, že pokud by se tranzit ruského plynu do Bulharska prostřednictvím Transbalkánského plynovodu vedoucího přes Ukrajinu zastavil, je Bulharsko na takovou situaci připraveno: 30. listopadu byl Turecký proud propojen s bulharským plynovodem Balkánský proud. Bulharská strana začne během následujících dnů zaplňovat 11 km dlouhou část plynovodu na svém území, Turecko učiní totéž na 140 km dlouhé části na vlastním území. K naplnění plynovodu zemním plynem by mělo dojít někdy mezi 15. až 20. prosincem, řekl Malinov.

Malinov dále informoval, že stavba větve plynovodu do Srbska o délce 308 km bude dokončena v květnu. Poté může plynovod dodávat plyn v objemu 8,75 milionů kubických metrů za den. Do té doby budou dodávky plynu z Bulharska do Srbska zajištěny pomocí již existujících plynovodů. Celý plynovod Bulharský proud má být dokončen do konce roku 2020. Jeho délka činí 484 km.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.