Pro opětovné zvolení Trumpa bude rozhodující ekonomika

Hospodářská data za rok 2019 se v USA těžko vysvětlují. Snížili se daně, ale investice se propadly a nezaměstnanost i inflace zůstaly nízké.

Brendan Greeley se domnívá, že i v roce 2020 se bude americké ekonomice dařit – bude růst a vykazovat vysokou zaměstnanost.

Republikáni vyzkoušeli něco nového – snížení daní a zároveň nových výdajů do ekonomiky, které ale nepotřebovala. Ekonomové očekávali nová pracovní místa, ale také vyšší inflaci.

A fungovalo to, píše Greeley. Protože růst i pracovní místa šla nahoru, ale inflace ne. Proto republikáni zkusí v roce 2020 opět rozpumpovat výdaje, ale ke snížení daní nedojde.

Ekonomické údaje za rok 2019 se těžko vysvětlují. Investice se propadly, ale nezaměstnanost je nízká, stejně jako inflace. Wall Street i americká centrální banka FED se domnívají, že tato zvláštní kombinace nízkých investic, slušného růstu ekonomiky, růstu platů a také nízké nezaměstnanosti bude pokračovat. Což zvyšuje šance na znovuzvolení soudného prezidenta Donalda Trumpa.

Republikáni se určitě pokusí dobrý stav ekonomiky zdůvodnit svými konzervativními poučkami: snížili daně pro firmy a omezili regulaci. Jenže těžko lze dokázat, že tato opatření fungovala ve větší míře, tvrdí Greeley.

Vždyť snížení firemních daní by prý mělo fungovat v dlouhodobém horizontu, mělo by povzbudit investice a také produktivitu práce. Jenže investice klesají a produktivita práce také. A co deregulace? Inu, i když vezmeme ty vyšší odhady, tak tvoří tak 2 % z celkového růstu. Opět by se očekávalo, že podpoří investice – ty, které v USA klesají.

Takže realita bude spíš blíž tomu, že růst je díky masivním vládním výdajům. USA si stanovily samy arbitrárně dluhový strop. Takže v USA se neschvaluje rozpočet, spíše se snaží omezit škody nad uvalením dalšího dluhového stropu. Tyto dluhové stropy jsou zcela destruktivní.

Trumpovi se ale podařilo stropy zvednout. Sice se objevily analýzy, že ekonomika je tak napjatá, že další výdaje nepojme a dojde k inflaci, ale nic takového se nestalo. A zde jsou kořeny amerického růstu, píše Greeley.

Kongres dal Trumpovi povolení k výdajovému stropu pětkrát většímu než za prezidenta Baracka Obamy, Trumpova předchůdce. Republikáni to jistě takhle vysvětlovat nebudou, ale prospěch z toho mají.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.