Turecko je připraveno poslat své vojáky do Tripolisu

O turecké vojáky požádala oficiální vláda země. Důsledky tureckého vstupu do konfliktu v Libyi mohou být ovšem riskantní.

Noviny Financial Times informují o v posledních dnech vyhrocující se situaci v Libyi.

Turecko slíbilo poslat vojáky do Libye, protože o pomoc požádala mezinárodně uznávaná vláda. Tímto krokem se dál vyhrotí mezinárodní napětí a do regionu začnou být zatahovány další velmoci, píše článek Financial Times.

Turecko minulý měsíc schválilo obranný pak s oficiální libyjskou vládou. V něm slibuje, že Tripolisu dodá zbraně a bude sdílet i zpravodajské informace. Turecký prezident hodlá turecký parlament požádat o souhlas s umístěním tureckých vojáků. Mělo by se to stát 8. nebo 9. ledna.

Oficiální vláda bojuje s generálem Chalífou Haftarem, který ovládá východ země, kde jsou ropná naleziště. Haftar se od dubna snaží Tripolis dobýt. Z tureckého angažmá by se v Libyi mohla plně rozvinout „válka v zastoupení.“ Již nyní jsou zapojeny velmoci:  Turecko a Katar podporují oficiální vládu, Rusko, Egypt a Francie stojí za Haftarem.

OSN si postěžovala, že Turecko nerespektuje zbraňové embargo vůči Libyi. Prezident Recep Tayyip Erdogan se vzhledem k zapojení tureckých vojáků odvolává jednak na širší bezpečnostní rizika regionu a také na historické vazby k Libyi, neboť její části kdysi patřily pod Otomanskou říši. Erdoganovo vyjádření ohledně vojenské přítomnosti přišlo krátce po jeho překvapivé návštěvě v Tunisku.

Erdogan ve svém projevu mimo Súdánu znovu zkritizoval Rusko za to, že do země vysílá své paramilitární jednotky. Vzniká tak další rozbuška sporů mezi Tureckem a Ruskem.

Dohoda, kterou Turecko s Libyí uzavřela, měnila námořní hranice, což je zásadní vzhledem k nárokům Řecka a Kypru a týká se plánovaného plynovodu (podrobně jsme o pozadí nebezpečné turecké hry v Libyi informovali zde).

Oblast Kypru je sporná sama o sobě, zde jde navíc o těžbu ropy a zemního plynu. Turecko má na Kypru od invaze roku 1974 asi 30 000 vojáků. EU již Turecko obvinila z pokusů o nepovolenou těžbu v oblasti. (podrobně jsme informovali zde)

  • Článek má souvislost i s další dnešní zprávou, kterou nabízíme. Týká se plánů na nový plynovod EastMed.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.