Pondělí nezačalo pro světové „trhy“ dobře

Světové burzy hlásily v pondělí poklesy, cena ropy se prudce propadla, oslabil také americký dolar.

Saúdská Arábie překvapila „trhy“ plánem na zvýšení produkce ropy v souvislosti s krachem jednání v rámci skupiny OPEC+. Účinek na světové ceny ropy byl zemětřesný, ropa Brent se propadla o 12 dolarů (na 33,2 dolaru v pondělí 9. března ráno), americký typ ropy CLc1 hlásí propad o 11,8 dolaru (na cenu 29,48 dolarů za barel).

V Asii poklesly ceny akcií a zvýšila se hodnota japonského jenu, který je považován za měnu „bezpečného přístavu“, došlo také k poklesu hodnoty národních měn rozvíjejících se ekonomik v Asii.

Evropské akcie rovněž zaznamenaly pokles, americké akcie se dotkly dolní hranice.

Předpokládá se, že Federální rezervní fond (centrální banka USA) bude muset na svém jednání 18. března s ohledem na situaci na akciovém trhu snížit úrokové sazby.

MSCI index pro Asii a Pacifik (kromě Japonska) hlásí v pondělí ztrátu 4,4 %, což je nejhorší pokles od srpna 2015. Šanghajská burza se propadla o 2,9 %. Další indexy reagují podobně, například EuroSTOXX 50 se snížil o 6 %, německý DAX hlásí propad o 5,6 % a FTSSE o 6,5 %.

Propad cen akcií hlásí všechny světové burzy (detaily najdete v anglickém originálu článku).

Situace se dotkla také národních měn. V Asii hodnota amerického dolaru spadla a jde o největší propad ceny za poslední čtyři roky. Vůči japonskému jenu se jedná o oslabení, které tu bylo naposledy na konci roku 2016. Dolar oslabil také ve vztahu k euru, které se ocitlo na nejvyšší hodnotě za posledních 13 měsíců (1,1492 dolaru za 1 euro).

Zlato nejprve vyšplhalo na cenu 1700 dolarů za unci, ale potom v souvislosti se zprávami z burz jeho hodnota poklesla na 1669,3 dolaru.

Reuters dále informuje, že celosvětový počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, překročil sto tisíc (cca 107 tisíc lidí k 9. březnu v ranních hodinách). Očekává se, že uzavření několika regionů Itálie do karantény se promítne na italské trhy.

Rovněž narůstají obavy, že američtí velmi zadlužení producenti ropy nebudou vzhledem k nízké ceně schopni udržet produkci. Náladám na světových trzích také nepřidala zpráva, že Severní Korea vystřelila na východním pobřeží země tři rakety.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.