Spojené státy outsourcovaly výzkum netopýřího koronaviru v čínském Wu-chanu

V roce 2015 si USA v Číně financovaly doma zakázaný typ výzkumu, který se týkal genetické úpravy virů k posílení jejich nakažlivosti a smrtelnosti.

Americké Národní ústavy pro zdraví (dále NIH) financovaly podle nového článku britských novin Daily Mail výzkum koronaviru u netopýrů částkou v rozsahu 3,7 milionů dolarů, a to ve wuchanském Ústavu pro virologii (o něm jsme psali zde), uvádí článek Christiny Linové pro Asia Times.

V USA bylo v roce 2014 uvaleno moratorium na výzkum, který se věnoval změně patogenů tak, aby se dosáhlo vyšších smrtelných účinků na člověka a nakažlivosti. Důvodem pro moratorium v USA byly obavy z možné pandemie v případě, že by se geneticky upravené patogeny dostaly mimo laboratoře. Konkrétně se reagovalo na nehody v americkém Centru pro kontrolu nemocí a jejich prevenci v červenci 2014. Podle vnitřní zprávy Centra pro kontrolu nemocí a jejich prevenci došlo totiž ke špatnému dodržování procedury vědci v laboratoři a k řadě dalších problémů, konkrétně pak v laboratoři, která se věnovala výzkumu antraxu (sněti).

Následkem byl zákaz provádění podobných výzkumů v USA, tedy konkrétně ukončení federálního financování výzkumu nemocí chřipky, MERS a SARS; výzkum měl umožnit využití těchto nemocí jakožto zbraní.

Dr. Anthony Fauci, který dnes vede americkou skupinu pro boj s koronavirem a je také ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, outsourcoval tento typ výzkumu do Číny, konkrétně do wuchanské laboratoře – a to v roce 2015. Tato laboratoř je nyní centrem vyšetřování jako potenciální zdroj nového koronaviru a jeho celosvětové pandemie.

Je pravděpodobné, píše dále Linová, že také ve wuchanské laboratoři došlo k problémům s bezpečností. Diplomatické dokumenty USA v roce 2018 obsahovaly varování ohledně bezpečnosti laboratoře ve Wuchanu a požadovaly patřičný zásah.

V současné době se USA snaží učinit Čínu zodpovědnou za pandemii koronaviru, zahájily již vnitřní vyšetřování a k tomuto účelu budují také mezinárodní koalici. U soudů v USA i u Mezinárodního trestního soudu leží žaloby, které Čínu obviňují z využití koronaviru jako biologické zbraně. Wuchanskou laboratoř prověřují také tajné služby USA. Některé veřejné osobnosti v USA (například moderátor Lou Dobbs v televizi Fox) zastávají přesvědčení, že v případě, že se najdou důkazy ohledně čínského zneužití viru jako biologické zbraně, by měly Spojené státy vyhlásit Číně válku.

Je otázkou, jaké právní důsledky by měla zpráva o tom, že virus opravdu pochází z wuchanské laboratoře, když zde Spojené státy outsourcovaly a financovaly výzkum. Linová pak upozorňuje na to, že na výzkum tohoto typu (genetická úprava patogenu) platilo v USA moratorium, takže se nabízejí etické otázky ohledně jeho outsourcování jinam a využití federálních zdrojů (jejichž využití bylo na tento typ výzkumu v té době zakázáno).

Další otázkou je, zda nějaký typ viru nemohl uniknout také z amerických laboratoří, kde byl tento výzkum patogenů obnoven v roce 2017 bez toho, aby se nejprve vyřešily bezpečnostní problémy laboratoří.

Americké laboratoře pokračují od roku 2017 ve vývoji těchto monstrózních patogenů. Donald Trump nyní vyšetřuje americké financování wuchanské laboratoře z roku 2015 v rozsahu už zmíněných 3,7 milionů dolarů. A republikánský kongresman Matt Gaetz žádá, aby bylo americké financování čínského výzkumu ukončeno.

Větší dohled a kontrola nad laboratořemi, které provádějí podobné typy výzkumu, jsou podle Linové nutností. V současnosti dochází v USA ke kontrolám laboratoří, kde se tento typ výzkumu provádí s ohledem na rizika pro veřejné zdraví.

Vývoj vakcíny a epidemiologický dohled nejsou ale automaticky pod kontrolou amerického ministerstva zdravotnictví a lidských zdrojů a dalších agentur. V případě smrtelné pandemie COVID-19 je to pravděpodobně dost nebezpečná chyba, která by mohla být podle autorky zneužita v případě absence dohledu. Pro budoucnost je takový dohled nutností právě proto, aby se tak chránilo veřejné zdraví.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.