ECB hájí nákupy dluhopisů a postaví se německému ústavnímu soudu

Členové ECB tvrdí, že argumenty Spolkového ústavního soudu jsou směšné a že by na ně ECB vůbec neměla reagovat.

Noviny Financial Times sledují kauzu, kterou rozpoutal německý ústavní soud. Jeho rozsudek znepokojil investory a položil velký otazník nad dalším fungováním Evropské centrální banky (ECB).

Členové Rady guvernérů nechtějí na rozsudek německého soudu reagovat. Tvrdí, že ohrožuje nezávislost centrální banky. Pokud by byl akceptován, pak by se tím otevřela možnost zasahování dalších ústavních soudů dalších zemí.

  • O rozsudku jsme podrobně informovali zdezde.

Rozsudek udivil právní odborníky, protože napadá rozhodnutí Evropského soudního dvora. Je to poprvé, co soud členské země označil rozsudek Evropského soudního dvora za neplatný, což by mohlo podkopat celý společný systém práva EU.

Členové ECB tvrdí, že argumenty soudu jsou směšné a že by na ně ECB vůbec neměla reagovat. Co když přijde čas na zvýšení úrokových sazeb a místo toho se k tomu vysloví zase nějaký jiný ústavní soud? Německý Spolkový ústavní soud také podle expertů zcela ignoroval značné množství analýz, které si k politice kvantitativního uvolňování nechala ECB vypracovat a které má samozřejmě k dispozici.

Rozsudek je navíc prý namířen dominantně na německé aktéry, vládu a parlament a ECB by také proto vůbec neměla reagovat.

Verdikt může dostat Jense Weidmanna, guvernéra německé Bundesbanky, do velice prekérní pozice. Na jedné straně by totiž byl nucen politiku kvantitativního uvolňování (QE) hájit, přestože byl mnoho let jejím zuřivým odpůrce. Na druhé je zde nový rozsudek. Weidmann se ocitl v soukolí mezi ústavní soudem své země a mezi vrcholným orgánem ECB, jehož je sám členem.

Někteří už spekulují o tom, že v určitém momentu asi zasáhne sama kancléřka Angela Merkelová.

Kritika analytiků směřuje k tomu, že ECB je nezávislá banka a má respektovat jen rozsudky Evropského soudního dvora, a ne soudu jednotlivých zemí. Italský premiér uvedl, že žádný ústavní soud žádné země nemá co říkat, co má ECB dělat, nebo ne.

Ilustrační foto: Autor – Mehr Demokratie – Mündliche Verhandlung in Karlsruhe, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35683509

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.