Vnější hranice EU zůstanou uzavřeny nejméně do poloviny června

Evropská komise v následujících 30 dnech nepočítá s otevřením vnějších hranic Evropské unie.

Omezení cestování do EU zůstane v platnosti nejméně do poloviny června, oznámila Evropská unie v pátek. Hranice mezi jednotlivými členskými zeměmi se mohou začít postupně otevírat, nicméně vnější hranice bude kvůli pandemii uzavřena ještě dalších 30 dní.

K uzavření vnějších hranic EU došlo v polovině března poté, co se Evropské komisi nedařilo kontrolovat uzavírání hranic jednotlivých členských zemí, které reagovaly na šíření nového koronaviru.

Podle eurokomisařky pro domácí záležitosti Ylvy Johanssonové se EU „vrátí do budoucnosti“ a otevře své hranice, jakmile bude pandemie pod kontrolou. Momentálně v celkem 17 zemích Schengenského prostoru (celkem jich je 26) platí různá cestovní omezení. Otevírání hranic a rušení omezení svobody pohybu v EU bude postupný proces, který bude předcházet otevření vnějších hranic EU pro občany druhých zemí a běžnému cestování.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.