Ceny zemního plynu v Evropě by mohly jít do záporu

Vývoj bude záviset na zaplnění úložišť plynu v Evropě, do kterých ve velkém proudí LNG z Kataru, zatímco ruský Gazprom snižuje vývozy.

Spotové ceny za zemní plyn v Evropě by se mohly dostat do negativního pásma, tvrdí podle ruského zpravodajského webu RBK zdroje mezi obchodníky a západními analytiky. K poklesu ceny do záporu by prý mohlo dojít v nejbližší době. Hlavním důvodem je naplněnost úložišť zemního plynu v Evropě. Zemní plyn by tak mohl podle těchto názorů potkat nedávný osud americké ropy WTI, jejíž cena klesla do záporu ze stejného důvodu.

Pokles ceny zemního plynu do záporu by byl špatnou zprávou pro ruskou firmu Gazprom, upozorňuje článek. 57 % exportního portfolia Gazpromu tvoří dlouhodobé dohody, které přímo souvisejí s cenami v Evropě.

RBK oslovila některé západní experty ohledně pravděpodobnosti negativních cen zemního plynu. Podle jednoho z nich z francouzské Sciences Po taková možnost existuje.

Experti většinou argumentují tím, že plynová úložiště v Evropě jsou značně naplněná, jsou saturovaná LNG z Kataru a poptávka se díky pandemii snížila. Jsou zaplněna na 70 %, v roce 2019 to bylo jen 56 %. V případě, že by došlo k jejich naplnění, je jedinou možností regulace právě záporná cena, která je jinak typická pro trh s elektřinou, kterou nelze skladovat.

Trh se zemním plynem se během jednotlivých sezón proměňuje. Na jaře se uložiště pravidelně zaplní více, protože klesá poptávka po plynu.

Gazprom v březnu vyvážel zemní plyn za cenu 125 dolarů za tisíc kubických metrů – je to o 9 % méně než v únoru letošního roku a o 38 % méně než v březnu 2019. Firma pro letošní rok počítala s průměrnou cenou 133 dolarů za tisíc kubických metrů. Podle informací z ruských médií je pro ni nejnižší rentabilní cena 100 dolarů za tisíc kubických metrů plynu.

Díky diverzifikaci svého portfolia Gazprom prodává zemní plyn v Evropě za ceny vyšší, než jsou spotové ceny. Třetina prodeje je historicky spojená s ropou a ropnými výrobky. Pokud se ceny za plyn v Evropě dostanou do záporných čísel, začnou se snižovat i dohodnuté ceny na export plynu. Gazprom se tomuto scénáři snaží vyhnout snižováním vývozů do Evropy. Mezi lednem a dubnem 2020 došlo ke snížení o 21,4 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 a počítá se s dalším snižováním. Analytici dále připomínají, že novým faktorem na evropském trhu s plynem je LNG z Kataru, jehož vývozy do severní a západní Evropy dosáhly vrcholu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.