Brazílie přestala oficiálně informovat o počtech nakažených a mrtvých

Bolsonarova vláda říká, že data neodpovídala skutečnosti a vypnula web s aktuálními statistikami.

Brazilská vláda přestala zveřejňovat aktuální data o koronavirových případech a úmrtích v zemi, informovala Al Jazeera, a v pátek vypnula webovou stránku, která aktualizovala data o pandemii. K tomuto nezvyklému kroku došlo po měsících kritiky expertů, kteří zdůrazňovali, že statistika je velmi nepřesná a v některých případech i zmanipulovaná, takže není možné získat přesný obraz pandemie v Brazílii.

Poslední oficiální údaje informovaly o více než 34 tisících úmrtí spojených s koronavirem (celosvětově třetí nejvyšší počet) a téměř 615 tisících případů infekce (druhé nejhorší číslo, hned za Spojenými státy). Brazílie má celkem 210 milionů obyvatel a je 7. nejlidnatější zemí světa.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v sobotu sdělil, že čísla „nereprezentují“ současný stav. Noviny O Globo, Bolsonarův mediální spojenec, napsaly, že některé brazilské federální státy neposkytují pravdivé údaje – naznačily přitom, že státy čísla nadsazují.

Podle informací podnikatele Carlose Wizarda, který by se měl podle očekávání ujmout vysokého postu na ministerstvu zdravotnictví, bude vláda sama zveřejňovat přesnější údaje o počtech obětí nemoci.

Rozhodnutí Bolsonarovy vlády se postavila rada zdravotnických tajemníků, která krok označila za „autoritářský, necitlivý, nelidský a neetický pokus učinit úmrtí na COVID-19 neviditelnými, který nebude úspěšný“.

Problémy s přesnými statistikami během pandemie bylo možné sledovat po celém světě. V případě Brazílie ale odborníci upozorňovali na celou řadu nesrovnalostí ve vládních statistikách, které znemožňují získat kontrolu nad explodující situací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.