Argentina chce znárodnit zemědělského giganta

Prezident Fernández vidí znárodnění zkrachovalé firmy Vicentin jako způsob záchrany pracovních míst a krok k potravinové suverenitě země.

Argentinský prezident Alberto Fernández oznámil, že vláda znárodní agropodnik Vicentin, který v prosinci zkrachoval. Prezident pošle do 60 dnů návrh zákona o znárodnění argentinského agrárního obra, který zaměstnává 2600 lidí. Kritici návrhu mluví o tom, že se jedná ze strany prezidenta a vlády o „ideologický“ krok.

Vláda trvá na tom, že hlavní motivací k záchraně firmy je záchrana pracovních míst.

Připravovaný zákon by měl prohlásit firmu za veřejný majetek, vznikne tak trustový fond, který bude spravovat aktiva firmy. Správcem firmy se stane YPF-Agro, což je agrární pobočka státní ropné firmy v Argentině, sdělil dále prezident Fernández.

Agrofirma Vicentin zkrachovala v prosinci minulého roku. V roce 2019 byla čtvrtým největším exportérem obilnin a olejů s obratem asi 3 miliardy dolarů. Dluhy firmy dosáhly 1,5 miliardy dolarů, z toho 300 milionů dolarů dluží státní bance Banco Nación. Půjčku od této banky firma dostala krátce před bankrotem a v době prezidentství Mauricia Macriho.

Zemědělský sektor je významnou oblastí argentinského hospodářství. Země patří k 10 nejdůležitějším světovým exportérům potravin, hlavně sóji, kukuřice a olejů.

Prezident Fernández argumentoval tím, že společnost Vicentin je důležitým zemědělským výrobcem země a také hovořil o tom, že znárodnění je dalším krokem k potravinové suverenitě země.

Argentinská opozice Juntos por el Cambio nápad odmítá s tím, že je „nezákonným a neústavním“ a bude Argentince stát miliardy dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.