Konec Trumpovy šedé eminence: Co se šušká kolem budoucnosti Steva Bannona?

Bloomberg. Trumpovy politická rozhodnutí minulý týden se tvrdě rozešla s Bannovou nacionalistickou koncepcí „Amerika na prvním místě“ a doplnily je prezidentovy kritické poznámky na adresu svého šéf-stratéga Stephana ‚Steve‘ Bannona a na jeho roli v Bílém domě.

Vzkaz prezidenta byl přitom jasný, píše Shannon Pettypiece pro Bloomberg, „Já jsem prezident a ty ne.“

Poslední vývoj tak budí otázky kolem budoucnosti Bannona v Bílém domě. Ve středu prezident Trump vychvaloval rozšiřování NATO na tiskové konference, při níž Bannon seděl v první řadě. Později řekl Trump deníku WSJ, že Čínu nepovažuje za měnového manipulátora, čímž porušil jeden ze slibů své kampaně. A konečně naznačili, že by jmenoval šéfku FEDu Janet Yellenovou znova do funkce.

Všechny tyto kroky, podobně jako úder na Sýrii, se zdají být ve sporu s populistickými myšlenkami Trumpova šéf stratéga. Skutečnost, že k nim došlo týden poté, co na veřejnost vyšla najevo probíhající bitva mezi Jaredem Kushnerem a Bannonem, naznačuje, že by Bannonův význam v Bílém domě mohl oslabit. Nebo, že by mohl dokonce Bílý dům opustit.

Autorka měla možnost hovořit s celkem 10 úředníky v Bílém domě, s Trumpovými poradci a stratégy republikánů. Všichni mluvili anonymně a sám Steve Bannon odmítl věc komentovat.

Už týdny lidé, kteří mají blízko k prezidentovi, viní právě Bannona z chaosu, který pokazil počátek vládnutí nové administrativy. Řada z nich vyjadřovala obavy z Bannonova vlivu v Bílém domě. K tomu se přidala také mediální kampaň, která líčila Bannona jako Trumpova loutkovodiče.

Ve stejnou dobu ale posílila role prezidentových hospodářských poradců, ministrů financí Mnuchina a obchodu Rosse, kteří začali svůj vliv využívat ke změně priorit.

To by Bannonovu pozici tak neohrozilo jako ji ohrozily nesmiřitelné spory s Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, podporovaným Trumpovou dcerou Ivankou. Došlo to tak daleko, že prezident veřejně kritizoval Bannona v rozhovoru pro New York Times a řekl, že on sám je svým stratégem.

Bannonovi spojenci tvrdí, že pro Trumpovy změny politiky zde byly pádné důvody, ale to nevysvětluje, proč byl Bannon náhle odvolán ze svého post v Národní bezpečností radě 4. dubna.

Nyní nechal, nezvykle, prezident Trump Bannona a další vedoucí zaměstnance Bílého domu ve Washingtonu, zatímco sám odletěl na Floridu za rodinou na proložený víkend.

Od srpna minulého roku byl Steve Bannon přitom člověkem v nejbližším Trumpově okolí. Po nástupu do úřadu stál za každým dosavadním prezidentským dekretem, píše dále článek Bloombergu.

Nicméně, jak řekl Tim Miller, partner ve Definers Public Affairs a bývalý asistent Jeba Bushe, je celkem možné, že se Trump bude muset vrátit k politikám a výzvám, které oslovují jeho voličské jádro. Jen je otázka, jestli u toho bude nutně Bannon.

Dva z dotázaných zdrojů v Bílém domě ale zpochybnily význam napětí mezi Bannonen a Kushnerem. Bannonova role se v Bílém domě v dohledné době podle nich nebude měnit. Oba zdroje také řekly, že vliv Bannona na rozhodování je přeceňován.

Na druhou stranu jiný dotazovaný z republikánské strany potvrdil názor, že S. Bannon bude mít v Bílém domě stále menší vliv, a nakonec z nejbližšího okolí vypadne.

56 demokratů z Parlamentu poslalo prezidentu Trumpovi dopis, kde žádají Bannonův odchod pro jeho „protivládní“ názory. Jak napsali, „Jeho ideologie a politická agenda nemají jasně v Bílém domě místo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.