Koronavirus má zdravotní následky

Odhady uvádějí, že 1–3 % nakažených se trápí dlouhodobými problémy.

Lékaři pozorují, že lidé, kteří virus prodělali mají dlouhodobé následky, informovala německá Tagesschau. I špičkoví sportovci, kteří prodělali nemoc jen mírným způsobem, cítí velkou únavu a nemohou ani vyjít schody. A nejhorší je, že se to vůbec nebere vážně.

Institut Roberta Kocha zveřejňuje v Německu každý den počet nakažených, kteří neskončili v nemocnici, ani nezemřeli. Jenže tito lidé se opravdu necítí „znovu zdraví“.

Trpí dechovou nedostatečností, bolestmi hlavy, trvalou únavou či poruchami chuti. Tagesschau uvádí příklad geoložky z Hamburku, která se nakazila v březnu a od té doby se necítí zdravá.

Přibývá pacientů, kteří si stěžují na „postkoronavirové potíže“. Jenže jejich potíže se často neberou vážně.

Odhady uvádějí, že 1–3 % nakažených se trápí dlouhodobými problémy. U řady z nich je pak patrné přetrvávající poškození plic. Zotavování u těchto pacientů trvá velice dlouho, ale šance na zlepšení je i po dlouhé době.

Kromě problémů s plícemi, je tu druhá skupina, která se potýká s obrovskou únavou. Často také chybí chuť nebo čich. Vnímání kyselé a slané chutě je deformováno, u sladké chutě obvykle tento problém není.

Tagesschau uvádí příklad dvou mladých pacientek, špičkových sportovkyň, které se připravovaly na Olympiádu. Nyní nedokážou ani vyjít schody.

Podobné studie z Itálie či Británie dosahují ovšem mnohem větších čísel než 1–3 %. Pokud byl pacient v nemocnici, pak obvykle dlouhodobé obtíže přetrvávají a jen minimum pacientů tvrdí, že dva měsíce po prodělání nemoci necítí další problémy.

V Německu se ukazuje, že dlouhodobé následky mají i mladí pacienti, kteří předtím byli zdraví a dokonce byl u nich průběh nemoci mírný. Je tedy patrné, že dlouhodobé následky nesouvisejí s věkem. Tagesschau proto odhaduje, že nás čeká vlna „postcovidových“ pacientů.

Maren Jonseck-Ohrtová, geoložka z Hamburku, která má dodnes problémy s dýcháním a chuťovými vjemy, říká, že není dobré, aby lidé brali virus na lehkou váhu: „Myslete na to, že nevíte, jak to dopadne, co se stane, když tuto nemoc chytnete.“

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.