„Operace Hotel“: Jak špehovali Juliana Assange

Filmový dokument stanice ARTE přináší svědectví o rozsahu sledování Juliana Assange během jeho pobytu na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Odhalení „Operace Hotel“ z roku 2018 ukázalo, že ekvádorská vláda špehovala Juliana Assangea, který se v té době uchýlil na jejich londýnské velvyslanectví. Nedávné důkazy španělských úřadů však naznačují, že sledování ve skutečnosti sponzorovala americká tajná služba. Z nového dokumentu “Global Assange” jsme pro naše čtenáře vybrali to nejdůležitější. Další a detailní informace získáte  sledováním dokumentu v odkazu.

USA se v současné době pokoušejí o vydání Assangea z jeho londýnského vězení, aby byl souzen kvůli zveřejnění stovek tisíc přísně tajných dokumentů na WikiLeaks. Příběh o Assangeovi, temnější než kdykoli předtím, pokračuje.

Tvůrci filmového dokumentu obdrželi počátkem března 2020 několik gigabytových souborů s názvem „Operace Hotel“. Tato špionážní akce se odehrála na ambasádě, kde se Assange skrýval po dobu 2487 dní.

Sledováni byli všichni

Akta „Operace Hotel“ popisovala tajné sledování zakladatele WikiLeaks. Navštěvovali ho slavní lidé. Všichni byli špehováni. Bez jejich vědomí. Dokonce i Pamela Andersonová, hvězda a podporovatelka. Také Yanis Varoufakis, bývalý řecký ministr financí, a Andy Müller, německý aktivista. Konzulové, právníci, novináři, ekvádorští diplomaté diskutující o vnitřních záležitostech. Nic a nikdo není ušetřen. Ani šéf ekvádorské tajné služby.


Novinářka Stefania Mauriziová k tomu říká: „Samozřejmě jsme si dokázali představit, že probíhalo nějaké sledování zaměřené na Assangeho, ale nedokázali jsme si představit rozsah tohoto sledování. Když jsem získala přístup k těmto souborům („Operation Hotel“), byla jsem rozzlobená, protože jsem si uvědomila, že se v podstatě zaměřili na všechna naše elektronická zařízení, rozšroubovali mi telefon a zaznamenali naše rozhovory; pořídili fotografie a filmy. Moji redaktoři se mě snažili dva dny kontaktovat. Nezískali žádné spojení. Žádné hovory na mém telefonu. Žádné e-maily, žádné textové zprávy. Chtěli o Assangeovi vědět všechno a o všech návštěvnících, lékařech a právnících, zejména právnících. Pro ně je odhalení jeho právní strategie naprosto zásadní, a proto nevěřím, že existuje nějaká šance, že se Assange dostane před férový soud. Jak můžete získat spravedlivý proces, když vás někdo špehuje?“

„Operace Laser“

Assangeovi se zdála zasedací místnost podezřelá. Nainstaloval tedy rušivý vysílač. Podle dokumentů z našich zdrojů to spustilo „Operaci Laser“.

„Požádali mě, abych nalepil nálepky na mikrolasery se zaměřením na okno vně ambasády,“ uvádí se v záznamech.

Aby se zlepšila účinnost mikrolaseru, potřebuje cíl, například nálepku. Před těmito pokyny jsme okna natáčeli v roce 2016 – žádné nálepky tam nebyly. O tři roky později jsou na několika oknech samolepky.

H. Keith Melton je historik se zaměřením na zpravodajské služby a zakládající člen Mezinárodního špionážního muzea ve Washingtonu.

Sledovací systémy proti Assangeovi okomentoval takto: „Sledování může mít mnoho podob. Můžete mít někoho na pozorovacím stanovišti, což by mohl být optický dohled. Nebo někoho, kdo sedí s dalekohledem a dívá se na budovu. Můžete mít také formy elektronického sledování: od skrytého mikrofonu v místnosti až po vyspělé technologie, jako jsou lasery. Řekněme, že jste na čtvrt míle daleko a všimnu si, že máte brýle, takže pokud někdo zaměří laser na roh vašich brýlí, může zachytit jakoukoli řeč, kterou uslyší. Protože vaše brýle vibrují pokaždé, když něco říkáte. Mohou se ale také zaměřit na knoflík na vaší košili.”

Kde nestačí laser…

Laser nestačil. „Operace Global“ začala. Tentokrát byly terčem kuchyně, koupelna, dokonce i dámská toaleta. Právník Aitor Martínez k tomu říká: „Julian trval na tom, že věří, že ho bezpečnostní společnost špehuje. Řekl jsem: Upřímně, Juliane, nevěřím, že nás špehují.“

Nahrávky ukazují, jak jde s Assangem na dámskou toaletu.

„Po pár našich setkáních na dámské toaletě tam připojili mikrofon. Špionáž byla masivní, systematická a trvala roky. Zaznamenali všechny Assangeovy konverzace,“ dodává Martínez.

Hon na Assange

Ale kdo je za tímto lovem a pronásleduje svou kořist jakýmkoli způsobem, za každou cenu?

UC Global. Malá španělská společnost bezpečnostních poradců. Nabízejí všechny typy ochrany, ale ne špionáž. Šéfem je David Morales. Bývalý člen španělské speciální jednotky. Jak se bývalý vojenský člen stane vedoucím takové mise?

Rafael Correa byl v té době ekvádorským prezidentem. Jeho vláda Moralese najala. „Prezidentova ochranná služba bohužel nejednala správně. Bylo důležité zajistit velvyslanectví. Bylo to tedy potřebné – v té době Velká Británie hrozila násilným vstupem na velvyslanectví. Proto jsme zvýšili bezpečnost londýnského velvyslanectví. Byla to ochrana, ne špionáž. Byli to hlavně vojáci ze španělských speciálních jednotek. Chránili velké rybářské společnosti před piráty na somálském pobřeží. Zabíjeli lidi. Existují vojáci, kteří pracují pro každého, kdo jim zaplatí. Šéf je jistý David. CIA odhalila jeho krytí.“

David Morales nazýval své klienty „naši američtí přátelé”.

Pierre Martinet pracoval pro francouzskou tajnou službu: „Používali jsme také tento výraz. Mlžíte a odkazujete na zemi, pro kterou pracujete. USA podporované CIA zadaly outsourcing určité operace. Na velvyslanectví můžete vstoupit různými způsoby. Buď tam nasadíte lidi: úklidovou firmu nebo bezpečnostní společnost. Bezpečnostní společnosti jsou nejjednodušší, protože zaměstnanci již pracují v našem oboru a mluví stejným jazykem.“

Právník Aitor Martínez k tomu dodává: „David Morales osobně psal své zprávy v angličtině. Je to důležitý detail, protože když se Trump dostal k moci, špionáž Assangeho se zvýšila. Ředitelem CIA byl v té době Mike Pompeo.”

Šéf CIA Mike Pompeo v dubnu 2017 uvedl: „Víme, jaké nebezpečí představuje Assange a jeho banda pro demokracie po celém světě. Nevědomost nebo idealismus již není přijatelnou výmluvou pro obdivování těchto démonů.”

A v roce 2019 Pompeo říká: „Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli jsme, kradli jsme. Měli jsme na to školící kurzy.”

Podivný telefonát

Existuje pojítko mezi americkými Moralesovými klienty a Trumpovou administrativou? Začalo to telefonátem s Aitorem Martínezem o několik měsíců dříve:

Neznámý muž Martínezovi řekl, že o něm ví všechno, co dělal na ambasádě a uvedl, že je bývalý zaměstnanec společnosti UC Global. Vyzval také Martíneze, aby se podíval na web UC Global, kdo je jedním z klientů: jednalo se o firmu Las Vegas Sands, jejímž generálním ředitelem je Sheldon G. Adelson.

Adelson podpořil volební kampaň Donalda Trumpa v roce 2016 částkou 25 milionů dolarů. Jeho šéf bezpečnosti je bývalý zaměstnanec CIA. „Operace Hotel“ byla schválena v USA podle důvěrné dokumentace, kterou máme. Bez trojice španělských zaměstnanců by se to svět nikdy nedověděl.

Španělský soud také vyšetřoval a prohledal byt Davida Moralese. Policie zabavila veškerý hardware a dvě střelné zbraně s vymazanými sériovými čísly. Pod ochranou svědci uvádějí, že kontraktor měl naplánované další operace. „Nechte dveře velvyslanectví otevřené, uneste uprchlíka, existuje také možnost otrávit Assange.”

Bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa: „To, co jsou připraveni udělat, je neuvěřitelné. Ale není to tak překvapivé: už dávno chladnokrevně zabili z bezpilotního letounu mimo oblast konfliktu íránského generála. Pokud by to udělal někdo jiný, byli by to zločinci. Šli by před Mezinárodní trestní soud.”

Dokument Global Assange má být k dispozici na webu stanice ARTE do 24.6.2023 (titulky: anglické, španělské, polské, italské).

Další filmové dokumenty o Julianu Assangeovi:

The War on Journalism: The Case of Julian Assange

Julian Assange: A Wanted Man

WikiLeaks – public enemy Julian Assange 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.