První dávky „covidových“ vakcín budou pravděpodobně nedokonalé, míní Kate Binghamová, předsedkyně britské vládní pracovní skupiny pro vakcíny.
Kate Binghamová, předsedkyně britské vládní pracovní skupiny pro vakcíny, uvedla, že žádná vakcína v historii medicíny nebyla tak dychtivě očekávaná, ale varovala, že mnozí, ne-li všichni vyvíjení „kandidáti“, by mohli selhat, píše se v článku novin Sydney Morning Herald.
„Nevíme, zda vůbec někdy budeme mít vakcínu,“ řekla Binghamová. Je důležité uchránit se před sebeuspokojením a přehnaným optimismem. „První generace vakcín bude pravděpodobně nedokonalá a měli bychom být připraveni, že nemusí zabránit infekci, ale spíše zmírnit příznaky, ani nemusí fungovat pro každého nebo dlouho.“
V lékařském časopise The Lancet Binghamová uvedla, že nejpokročilejší možnosti jsou založeny na nových formátech, „s nimiž máme málo zkušeností“. Všimla si však slibných prvních známek jejich účinnosti a bezpečnosti a uvedla, že vlády po celém světě budou mít jasnější obraz, jakmile bude v průběhu tohoto roku uzavřena řada pokročilých studií.
Spojené království uzavřelo dohodu se společností AstraZeneca o dodání koktejlu neutralizujících protilátek (podobný léku, který byl použit k léčbě amerického prezidenta Donalda Trumpa) jako záložní možnosti k vakcínám.
Tato léčba bude v krátkodobém horizontu poskytována lidem, kteří nemohou dostat vakcínu nebo lidé, kteří potřebují okamžitou ochranu, jako jsou zdravotničtí pracovníci, informovala Binghamová.
Britská pracovní skupina pro vakcíny míní, že většina vakcín bude vyžadovat dvě dávky, a také zkoumá, zda mohou být zapotřebí posilující dávky každý rok nebo dokonce dvakrát ročně. Binghamová uvedla, že globální výrobní kapacita je „naprosto neadekvátní pro miliardy potřebných dávek“ a předpovídá výzvy při zavádění.
„Nikdo na světě dosud neprováděl tak masové očkování dospělých a v režimu dvou dávek. Dalším omezujícím faktorem je, že u některých vakcín je třeba po celou dobu (transport, skladování), zachovat stálou chladící teplotu (jinak vakcína ztrácí efekt), což náročnost této operace zvyšuje,“ dodala.
Odborníci se domnívají, že řada vakcín bude pravděpodobně schválena koncem tohoto roku, avšak úplné zavedení schopné ukončit pandemii proběhne nejdříve na konci roku 2021.