Prodeje F-35 Spojeným arabským emirátům v ohrožení

Nový senátní návrh zákona by zablokoval prodej bojových letounů F-35 zemím vlastnícím ruskou a čínskou technologii, konkrétně systém S-400.

Demokratičtí zastupitelé v Kongresu a v Senátu USA prosazují nové zákony, které by mohly zpomalit nebo omezit prodej celkem padesáti amerických bojových letounů F-35 do Spojených arabských emirátů. Informace přinesl specializovaný server Breaking Defence v článku Paula McLearyho.

Ve čtvrtek minulý týden potvrdil předseda zahraničního výboru Kongresu Eliot Engel (za Demokratickou stanu), že Trumpova administrativa již poslala dohodu o prodejích F-35 Spojeným arabským emirátům do parlamentu, poté co celý balíček odsouhlasil Izrael. Dohoda je zásadní změnou americké zahraniční politiky v regionu Blízkého východu. V oblasti zbrojních obchodů dosud USA upřednostňovaly bezpečnostní zájmy Izraele, cílem bylo zachování jeho vojenského technologického náskoku.

Dohoda mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem je bod pro Trumpa a Netanjahua. Ne bodem pro mír

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s prodejem tajně souhlasil ještě před podepsáním dohod mezi Izraelem a Bahrajnem. Výměnou za to Spojené státy umožní Izraeli nákup dalších letadel F-35 a přístup k vysoce utajovaným systémům a potenciálně i k utajovaným družicím SBIRS.

Engel inicioval novou legislativu, která by navrhovanou dohodu o prodeji letadel F-35 a dalších zbraní do zemí Blízkého východu, mimo Izrael, omezila. „Trumpova administrativa dala jasně najevo, že smrtící zbraně dá do rukou téměř komukoliv bez ohledu na potenciální ztráty na životech… Takže je na Kongresu, aby zvážil důsledky toho, že umožní novým partnerům nakupovat F-35 a další vyspělé systémy,“ řekl k návrhu Engel. Zákon má celkem dalších 10 spolupředkladatelů z Demokratické strany. Navazuje na říjnový senátní návrh zákona, který má zablokovat dodávky letadel do Spojených arabských emirátů, pokud vláda USA nesplní určitá kritéria. Podle tohoto Zákona o bezpečném vývozu F-35 by Bílý dům musel předložit zprávu o rizicích projede těchto strojů do kterékoliv země mimo NATO a své blízké spojence (Jižní Korea, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland a Izrael).

Kongresový návrh zákona Middle East Advanced Technology Protection Act se rovněž týká jakéhokoliv prodeje letadel, elektronických bojových letounů a dronů zemím Blízkého východu a vyžaduje od nich, aby s USA konzultovaly své mise, letové plány a účel použití zbraní.

Senátní návrh zákona zase vyžaduje, aby Bílý dům potvrdil, že zákazník nekoupil žádné zahraniční technologie, které by mohly ohrozit F-35 – konktrétně se jedná o ruské a čínské vybavení, jako je například ruský protiraketový systém S-400 zakoupený Tureckem.

Psali jsme:

Izrael odmítá prodej stíhaček F-35 Spojeným arabským emirátům

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – via Wikipedia Commons

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.