Guatemalce rozzuřily rozpočtové škrty, zatímco jejich poslanci si navýšili proplácení nákladů a stravy.
V Guatemale se o víkendu rozhořely pouliční protesty, došlo dokonce k zapálení místního parlamentu, Kongresu. Bezprostřední příčinou byl návrh zákona o státním rozpočtu. Situace v zemi se zhoršuje již delší dobu a rozpočet byl jen rozbuškou.
Během uplynulého víkendu zaplnily tisíce lidí ulice a náměstí velkých měst s celou škálou požadavků, počínaje požadavkem prezidentského veta zákona o rozpočtu přes potrestání korupce až k rezignacím různých členů vlády a parlamentu.
Mezi demonstranty zaznívalo, že jsou unavení z korupce, která je v zemi problémem za jakékoliv vlády.
Kongres minulé úterý přijal nový rozpočet, v jehož rámci si poslanci odhlasovali zvýšení diet a dalších nákladů, zatímco seškrtali programy v oblasti lidských práv a soudnictví. Škrtli také 25 milionů dolarů určených na boj s podvýživou, což vyvolalo celonárodní pobouření a následně i pouliční protesty.
V době, kdy Kongres schvaloval rozpočet, zaplavila tropická bouře Iota stejné regiony Guatemaly, které již před tím zasáhl hurikán Eta. Tisíce lidí v Guatemale zůstávají bez přístřeší, u některých z nich už byl potvrzen Covid-19. Bouře zničila úrodu na velkých územích a sesuvy půdy pohřbily více než sto domorodých obyvatel.
Guatemala patří k zemím s nejhorší chronickou podvýživou a letošní katastrofické počasí problém hladu v této středoamerické zemi ještě zhoršilo.
Schválení osekaného rozpočtu rostoucí protesty jen posílilo a vyústilo v požadavek na prezidenta země Alejandra Giammatteie, aby rozpočet vetoval. Prezident k tomu ale nepřistoupil, viceprezident Guillermo Castillo pak navrhnul rezignaci svou i prezidenta – pro dobro země.
Giammattei se napjatou situaci v zemi snažil uklidnit příslibem jednání s různými odvětvími společnosti v nejbližších dnech a návrhem reformy rozpočtu. Protesty přesto vypukly a během víkendu vyvrcholily požárem parlamentu a střety s policejními jednotkami, které použily slzný plyn.