Americký vyslanec pro Severní Koreu přiznal stagnaci jednání o denuklearizaci

Diplomat řekl, že Pchjongjang v posledních dvou letech promrhal mnoho příležitostí k dohodě.

Náměstek ministra zahraničí USA Stephen Biegun při projevu v Soulu přiznal, že je rozčarován ze stagnace jednání o denuklearizaci Severní Koreje a z nedostatku pokroku v této otázce.

„Bohužel bylo mnoho příležitostí v posledních dvou letech promrháno našimi severokorejskými protějšky, kteří se příliš často věnovali hledání překážek pro jednání, místo aby se chopili příležitostí.“, cituje Reuters diplomata, který působí jako americký vyslanec pro Severní Koreu.

Biegun přesto obhajoval Trumpovo rozhodnutí zaměřit se na diplomacii na nejvyšší úrovni a vyhnout se drobným krůčkům ve prospěch hledání významné dohody, která by vedla jednak k jadernému odzbrojení Severní Korejí a jednak k normalizaci vztahů.

Dva americko-severokorejské summity na nejvyšší úrovni ale nakonec nepřinesly žádné konkrétní výsledky, jednání s Pchjongjangem v poslední době stagnuje. Biegun tak vyzval Severní Koreu, aby jednání v nejbližších měsících obnovila. Nové prezidentské administrativě Joe Bidena vzkázal: „Válka skončila; čas konfliktů skončil a nastal čas míru.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.