Sputnik V se bude vyrábět v Itálii

Italsko-ruská obchodní komora oznámila, že byla podepsána první dohoda v Evropě mezi ruským vládním fondem a společností Adienne na výrobu vakcíny Sputnik V.

Partnerství umožní zahájit výrobu již v červenci 2021: do konce roku se očekává 10 milionů dávek. Evropská komise ovšem uvedla, že „Sputnik V není v současné době součástí naší strategie“.

„Italské společnosti jsou strategické, mají jedinečné dovednosti a schopnosti v evropském kontextu a jsou schopny čelit trhu flexibilitou a rychlostí. Dohoda mezi Ruskem a naší přidruženou společností je první dohodou s evropským partnerem. Je to historická dohoda, která odráží stav vztahů mezi našimi dvěma zeměmi a zdůrazňuje, že italské společnosti nehledí na politické kontroverze,“ uvedl prezident italsko-ruské obchodní komory (CCIR – La Camera di Commercio italo-Russa) Vincenzo Trani.

Kromě italsko-švýcarské Adienne Pharma & Biotech jsou ve hře pro výrobu Sputniku v Itálii další dvě společnosti. Prezident Banca Intesa Rusko, Antonio Fallico, uvedl: „Jsou to dvě známé společnosti v oboru a jsou v závěrečné fázi jednání s Ruským fondem pro přímé investice. To by mohlo dát další podnět k výrobě Sputniku v Itálii. Věřím, že celková analytická dokumentace upravená podle evropských norem bude doručena Evropské lékové agentuře (EMA) do konce měsíce, a proto může registrace dorazit do května.“

Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou Evropskou lékovou agenturou, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravku sám. Na rozdíl od registrace u EMA však poté nenese za případné problémy s vakcínou odpovědnost výrobce, ale konkrétní stát.

(Například Spojené arabské emiráty schválily nouzové použití Sputniku 21. ledna 2021 a mají v nabídce další tři vakcíny: Sinopharm, Pfizer-BioNTechAstraZeneca. Očkování je zde dobrovolné a bezplatné; podle webu Our World in Data jsou Emiráty v očkování na druhém místě za Izraelem).

Pro EU je dohoda mezi Itálií a Ruskem irelevantní

Pro EU oznámení o zahájení produkce ruské vakcíny v Itálii „ukazuje, že Moskva není schopna vyrábět vakcíny pro své obyvatelstvo a tím méně pro Evropu“. Dohoda „je irelevantní“ pro strategii EU, ale „i pro Itálii“, protože než bude vakcína pro obyvatelstvo k dispozici, uběhnou měsíce. V tomto okamžiku EU dosáhne výrobní kapacity dávek mezi dvěma až třemi miliardami ročně.

Rusko schválilo svou vakcínu v létě loňského roku – ještě před dokončením klinických studií. Zpočátku to vyvolalo mezinárodní skepticismus ohledně účinnosti vakcíny. Očkovací kampaň v Rusku byla oficiálně zahájena až začátkem prosince. Vědci potvrzují, že vakcína má účinost téměř 92 % – je tedy srovnatelná s vakcínami již schválenými v EU.

Z důvodu zpoždění v dodávce tří vakcín schválených v EU se v poslední době zvýšil zájem o ruskou vakcínu v Německu a dalších zemích EU. Přípravek byl vyvinut ruským Centrem pro epidemiologii a mikrobiologii Gamaleja (zde jsou fotografie výrobní linky Sputnik v ruské biotechnologické společnosti BIOCAD). Rusko také vedlo rozhovory s Německem o možné produkci Sputniku V.

Jaká se celosvětová situace ohledně vakcín?

Na světě je ve vývoji 256 vakcín, ale pouze 74 dosáhlo fáze klinického hodnocení. 12 jich je ve fázi III a pouze čtyři dosáhly fáze IV, tedy „autorizace“ úřady (informace platná v době publikace článku).

Jedná se o vakcíny vyráběné společností Sinovac a povolené v Číně a vakcíny, které byly rovněž povoleny v Evropě a USA společnostmi Pfizer/Biontech, AstraZeneca a Moderna. V posledních dnech navíc vakcína Janssen, společnost specializující se na výrobu vakcín od společnosti Johnson & Johnson, dostala zelenou také od americké FDA (Food and Drugs Administration).

Ruská vakcína Sputnik V je v současnosti schválena pro nouzové podávání v Bělorusku, Argentině, Spojených arabských emirátech, Alžírsku, Palestině, Sýrii a Egyptě.

Žádná země na světě neplánuje řešit očkovací kampaň pouze jednou vakcínou a všechny se místo toho rozhodly uchýlit k různým dodavatelům. Vakcína vyráběná společností AstraZeneca ve spolupráci s indickým Sérovým institutem je s největší pravděpodobností ta, která má nejvyšší počet rezervací z různých zemí.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY 2.5 ar, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98202927

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.