Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vyrostla snad až o 20 %

Čína hlásí vysoká čísla hospodářského růstu. Ekonomové ale míní, že oživení není ještě stabilizované.

Ekonomika Číny nejspíš dosáhne  podle aktuálních očekávání v prvním kvartálu letošního roku růstu téměř 20 %. V pátek se očekává, že čínský statistický úřad zveřejní nová čísla za první čtvrtletí v meziročním srovnání. Odhad zní, že by růst čínského HDP mohl být něco mezi 15 až 20 %. Největší růst zaznamenala země historicky v roce 1993, kdy se jednalo o 15,3 %.

Podle odhadu ekonoma Kchang Junga bude růst HDP za první kvartál 19,5 %. V posledním čtvrtletí roku 2020 se jednalo o 6,5 %. Ekonomové ale varují, že oživení čínské ekonomiky není ještě stabilizováno.

Průmyslová výroba a vývoz ukazují na oživění, které souvisí s celosvětovým oživením poptávky, zatímco došlo i k růstu spotřebních výdajů i výdajů na offline  služby (tj. služby mimo internet). Oficiální data naznačují, že čínský vývoz v prvním čtvrtletí vyrostl o 38,7 % na celkem 4,6 bilionu jüanů (asi 706 miliard dolarů). Výrobní aktivita je silná, index nákupních manažerů je také vysoký.

Očekává se tak, že páteční údaje poskytnou nové důkazy o hospodářském oživení v Číně. Kang ale zdůraznil, že čínská ekonomika potřebuje i nadále nepřetržitou a cílenou podporu. Domácí spotřeba i odolné vývozy by mohly pomoci dosáhnout předpokládaného růstu HDP za rok v hodnotě 8,8 %. Jsou zde ale významné protivětry, které se týkají růstu cen komodit, které by mohly spolknout zisky firem a zkomplikovat oživení ekonomiky. Čínský index výrobních cen v březnu vyrostl o 4,4 %, což je důsledek růstu cen ropy a kovů.

Také čínský trh práce se ještě nestabilizoval. Zatímco v březnu najali dotázaní výrobci více zaměstnanců, zaměstnanost v nevýrobním sektoru Číny nadále klesá. Podporu budou i nadále potřebovat malé podniky a podniky, které se ocitly v tísni.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.