Tchajwanské technologické firmy darují vládě 10 milionů vakcín

Foxconn a TSMC nakoupily v Číně 10 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNtech a darují je Tchaj-wanu. Obcházejí tak politický pat mezi Tchaj-pejí a Pekingem.

Tchajwanští technologičtí giganti, firmy Foxconn a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), v pondělí oznámily, že v rámci dohody s čínským distributorem darují tchajwanské vládě každá pět milionů dávek vakcíny proti koronaviru.

Tchaj-wan se snaží pro své obyvatelstvo zajistit dostatek vakcín, ale naráží na svůj nejistý politický status. Politicky podbarvený spor Tchaj-peje s Pekingem o nákup vakcín lišácky vyřešily tchajwanské technologické společnosti Foxconn a TSMC – od čínského distributora dávky vakcín Pfizer-BioNtech samy nakoupily a Tchaj-wanu je darují.

Zakladatel firmy Foxconn Terry Gou zdůraznil, že pekingské úřady do transakce nijak nezasáhly a že vakcíny ostrovu dodá přímo německá firma BioNTech. Obě firmy zaplatí za dodávku vakcín po 175 milionech dolarů.  Foxconn a TSMC působí také v Číně, kde mají velká výrobní centra.

Čína považuje Tchaj-wan za nedílnou součást svého území a snaží se jej diplomaticky izolovat, včetně toho, že blokuje jeho členství v organizaci WHO. Tchaj-wan se snažil zajistit si vakcíny přímým nákupem z Německa, přestože distribuční práva pro Čínu, Hongkong a Tchaj-wan má šanghajská společnost Fosun Pharma. Pokusy o podepsání dohod byly neúspěšné a Tchaj-wan přičítal vinu Pekingu.

Peking naopak obvinil tchajwanskou vládu, že nechce podepsat dohodu o dodávkách vakcín s firmou Fosun Pharma. Minulý týden pak tato firma vydala prohlášení, že dohodu o prodeji 10 milionů očkovacích látek podepsala s tchajwanskými firmami, které vakcíny „darují tchajwanským institucím pro kontrolu nemoci“. Následně ředitel firmy Fosun na stránkách čínského státního bulváru Global Times obvinil Tchaj-wan z „porušení pravidel celého procesu prodeje“. Další upřesnění ale neuvedl.

Tchaj-wan zatím obdržel jen 726 tisíc dávek vakcíny. Spojené státy a Japonsko nedávno ostrovu darovaly 2,5 milionu, respektive 2,37 milionu dávek. Podle ministerstva zdravotnictví bylo dosud očkováno pouze 14 % z 23,5 milionu lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.