Draghi varoval, že bez užší integrace ztratí Evropa svůj globální status

Financial Times. Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi varoval, že Evropa ztratí svůj statut globální mocnosti, pokud se nevydá cestou větší ekonomické a politické integrace, informují Financial Times.

Při přednášce v Lausanne, kde dostal cenu, se snažil vyvrátit argument zastánců Brexitu, že odchod z EU je prostředek, jak znovu získat kontrolu. Draghi uvedl, že tento krok nedá občanům více moci, ale spíš povede k tomu, že regiony mimo Evropu budou mít větší vliv na životy lidí.

Situace je podle něj jasná: relativní velikost Evropy se zmenšuje, technologie, životní prostředí i trh pronikají skrze národní hranice, je zde nutnost pracovat společně – je to cesta, jak získat větší kapacitu, než kdy jindy.

Guvernér ECB nicméně uznal, že EU musí dělat mnohem víc, aby občanům ukázala, k čemu vlastně je, a přiznal, že někdy se nezdá být jasný smysl a účelnost. Kritizoval také nedokončené projekty – domy postavené jen napůl v jeho slovníku, které očekávání přesouvají na Brusel, který ale nemá dost sil na jejich dokončení.

Jedná se např. o bankovní unii, není zde stále systém společného pojištění vkladů po celé EU. Draghi hájil nutnost „fungovat jako unie“ i jako cestu, jak nejen čelit populismu, ale také jak „prosazovat zájem občanů.“

Evropa nyní vytváří méně bohatství a má menší podíl obyvatel než v minulosti, což znamená, že je stále důležitější, aby byly evropské země schopné dát dohromady své zdroje a využít úspor z rozsahu. Společný postup by také měl dát EU sílu k ovlivnění pravidel obchodu či možností ochránit své občany před nebezpečími, které doprovázejí globalizaci.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.