Případný status globálního partnera NATO ale nebude zadarmo…
Americká diplomacie se v posledních letech prioritně zaměřila na blokování čínských technologických firem. Brazilský list Folha de S.Paolo přinesl informace o novém americkém tlaku na Brazílii ohledně užití čínských technologií 5G. Při návštěvě v Brazílii o tématu hovořil poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jack Sullivan. Sullivan oplátkou Brazílii nabídl americkou podporu, pokud by se Brazílie chtěla stát „globálním partnerem“ organizace NATO.
Možnost vstupu do kooperačního programu NATO diskutoval Sullivan s brazilským ministrem obrany Walterem Braga Nettem během jednání v hlavním městě Brasília.
Američané se snaží Bolsonarovu vládu přesvědčit, aby se vzdala participace čínské firmy Huawei na vybudování brazilské sítě 5G, s touto podmínkou byl spojen i přístup Brazílie ke spolupráci s NATO. Schválení této spolupráce by záviselo i na dalších členských zemích organizace, byť americká podpora je považována za klíčovou.
List dále zdůraznil, že případné přijetí Brazílie jako globálního partnera NATO by umožnilo brazilské armádě nakupovat zbraně v členských zemích za zvláštních podmínek. Dále by partnerství otevřelo prostor pro vojenský výcvik na základnách aliance na celém světě.
V Jižní Americe má NATO jenom jednoho globálního partnera, Kolumbii, která má tradiční spojenecké vazby s USA. Ve světě mají tento status ještě Afghánistán, Austrálie, Irák, Japonsko, Jižní Korea, Mongolsko, Nový Zéland a Pákistán.