Rusko žádá NATO, aby dodržovalo moratorium na rozmístění raket

Moskva bude moratorium dodržovat, dokud se americké rakety středního a krátkého doletu neobjeví v Evropě.

Rusko vyzvalo NATO, aby zajistilo moratorium na rozmístění raket středního a krátkého doletu, informoval ruská média náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov.

„Nicméně naši kolegové ze Severoatlantické aliance, jak jsme pochopili, na takové kroky ještě nejsou připraveni,“ uvedl dále Rjabkov.

Diplomat v této souvislosti připomněl ruské moratorium na rozmísťování ruských raket středního a krátkého doletu v Evropě a dalších regionech světa. Podle Rjabkova bude moratorium platné, pokud se tam neobjeví takové systémy americké výroby.

Rjabkov rovněž sdělil, že je nutné vyvinout velké úsilí o stabilizaci rusko-amerického dialogu o strategické stabilitě, který se pokouší obnovit prezidenti Vladimir Putin a Joe Biden.

Podle dalších informací hostila Ženeva druhé kolo jednání o strategické stabilitě mezi Moskvou a Washingtonem, věnované kontrole jaderných zbraní. Podle Rjabkova se oběma zemím podařilo dospět k určitému pokroku v některých otázkách. Obě země také zřídily dvě nové pracovní skupiny, které se budou věnovat tématu strategické stability.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.