AP. Indonéský soud odsoudil guvernéra hlavního města země Jakarty ke dvěma letům vězení za rouhání vůči islámu. Guvernér Jakarty Basuki „Ahok“ Tjahaja Purnama patří ke křesťanské a zároveň čínské menšině v zemi, která je početně největší muslimskou zemí na světě. Soud rozhodl o Ahokově vině a už bývalý guvernér byl převezen do místní věznice.
Záhy poté se objevily v médiích informace o tom, že Ahok byl ve věznici dobře přijat a hodlá se proti rozsudku odvolat. Důvodem pro obžalobu bylo, že Ahok, který je v Jakartě populární, v září minulého roku na videu řekl, že zákaz volit nemuslimského politika obsažený v Koránu je podvod.
V posledních šesti měsících v Jakartě došlo ale k masivním demonstracím proti guvernérovi, což ukazuje podle AP na nárůst vlivu náboženského konzervativismu v zemi, která se doposud mohla chlubit umírněnou formou islámu, tolerancí a diverzitou. V úterý například musela indonéská vláda zakázat jednu z muslimských organizací hlásající konzervativní islám Hizbut Tahrir.
Případ rouhačství byl také rozhodujícím prvkem v Ahokově porážce ve volbách minulý měsíc. Konzervativní muslimské skupiny tvrdě oponovaly nemuslimskému politikovi na postu guvernéra Jakarty.
Vynesený rozsudek byl přivítán nejenom v soudním sále, ale také druhou největší muslimskou organizací v zemi Muhammmadiyah, píše agentura AP dále. Naopak podporovatelé Ahoka rozsudek odsoudili jako „vítězství netolerance a korupce“.
Výška trestu překvapila, protože prokuratura navrhovala původně 2 roky podmínečně. Podle indonéského práva je možné za rouhání dostat až pět let vězení. Soud, který vynesl úterní rozsudek, odmítl, že by byl politicky motivován s tím, že se jednalo o čistě kriminální záležitost.
Křesťanský guvernér Ahok byl velmi populární mezi jakartskými středními třídami pro svou politiku proti korupci a pro snahy o to zlepšit město a život v něm. Na druhou stranu se Ahok ale odcizil dalším slupinám díky svojí výřečnosti a demolicím jakartských slumů, které byly domovem těch nejchudších.