Je Vladimir Putin strůjcem pasti, která byla nastražena na Polsko, Litvu, a tím i na Evropskou unii?
Varšava, stejně jako mnoho pozorovatelů v EU, obvinila Rusko, které je hlavním podporovatelem Běloruska, že je „sponzorem“ migrační vlny, kterou Minsk od loňského léta organizuje a směřuje k hranicím EU. Složitá realita vztahů mezi šéfem Kremlu a jeho běloruským spojencem Alexandrem Lukašenkem, který je jednak úzkostlivý ohledně „suverenity“ země, jednak velmi závislý na ruské ekonomické podpoře, by vyžadovala podrobnou analýzu vyvolání krize. Jedno je jisté: pokud ruský prezident není deus ex machina, může těchto událostí využít v zájmu své země.
Německá kancléřka Angela Merkelová před pár dny požádala Putina, aby zatlačil na běloruského prezidenta Lukašenka, aby zastavil příliv uprchlíků, a označila dění za nehumánní a nepřijatelné. Stalo se tak poté, co Alexandr Lukašenko údajně v rámci útoku na země EU poslal k polským hranicím více než tisíc uprchlíků.
„Cílem Lukašenkovy speciální operace „migrace“ je donutit Brusel, aby zahájil přímá jednání s Minskem o ukončení anarchie na hranicích EU výměnou za zrušení, byť částečné, ekonomických sankcí proti běloruskému režimu,“ říká ruský novinář Konstantin Eggert. Putin zase nemohl opustit svého hlavního spojence v nesnázích,” dodává. „A až na hranicích zavládne ticho, bude se moci Vladimir Putin obrátit na Ursulu von der Leyenovou a Charlese Michela a říci jim: vidíte, kdo je ve skutečnosti garantem míru a stability v Evropě. Běžte to říct Volodymyru Zelenskému a zapomeňte na jméno Alexej Navalný,“ míní Konstantin Eggert.
Je zřejmé, že Vladimiru Putinovi na Lukašenkovi velmi záleží. Nebýt ruské podpory, Lukašenko by nebyl prezidentem ani rok. Pro Vladimira Putina jsou trapné bezprecedentní represe, které Lukašenko už rok provádí. Je tak trochu rukojmím samotného Lukašenka, protože ví, že tuto nárazníkovou zemi mezi Evropou, Západem a Ruskem nemůže ztratit.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.