Centrum Wilfrieda Martense pro evropská studia, což je oficiální think tank Evropské lidové strany, přinesl publikaci zaměřenou na spolupráci mezi Ruskem a Čínou.
Hospodářská spolupráce mezi Ruskem a Čínou je všeobecně považována za základ vznikajícího globálního spojenectví mezi Moskvou a Pekingem. Od roku 2014 a vzniku současné roztržky se Západem v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině Kreml horlivě prosazuje myšlenku posílení hospodářských vazeb s Čínou jako životaschopnou alternativu k napjatým vztahům se Západem a jako známku toho, že vzniká nový, méně západně orientovaný globální hospodářský řád. Obavy z této rostoucí čínsko-ruské ekonomické aktivity vyděsily mnoho západních politiků, kteří se snažili Moskvu uklidnit, aby zabránili její další integraci s Čínou. Kontrola realizace ambiciózního hospodářského programu, který v roce 2014 stanovili ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching, však ukazuje, že k žádné skutečné integraci nedochází a že za tímto neúspěchem stojí zásadní problémy. Publikace „Ambitions Dashed: Why Sino-Russian Economic Cooperation Is Not Working“ vysvětluje, proč plány hospodářské spolupráce Ruska a Číny od roku 2014 selhaly a pravděpodobně nebudou úspěšné ani v budoucnu.
Studie popisuje situaci a vysvětluje příčiny nedostatečného posílení čínsko-ruských hospodářských vazeb, přičemž uvádí statistiky a údaje o konkrétních projektech, které měly čínsko-ruské hospodářské vztahy pozvednout na novou úroveň, ale nepodařilo se to. Údaje použité pro tuto analýzu byly čerpány z oficiálních ruských a čínských zdrojů (ruské centrální banky a Federální celní služby a čínské Generální celní správy) a dále ze statistického přehledu BP o světové energetice a ze zpráv médií o průběhu konkrétních čínsko-ruských projektů.
Psali jsme:
- Oskar Krejčí: Geopolitické desatero Číny
- Čína není Sovětský svaz. Představuje prvek změny v mezinárodním systému, říká Oskar Krejčí
- Alexandr Lukin: Rusko a Čína – nové sblížení
- Rusko a Čína plánují výzkumnou stanici na Měsíci
- Rusko a Čína chtějí zlomit Západ. Británie mění vojenskou strategii ve prospěch „bot a botů“
- Čína ve velkém nakupovala ruskou ropu Urals
- Čína a Rusko plánují posílení vědecké spolupráce
- Rusko, Čína a Írán pořádají společné vojenské cvičení
- Rusko a Čína zprovoznily plynovod Síla Sibiře
- Rusko a Čína směřují k formálnímu spojenectví
- Rusko a Čína se mohou stát reálnými spojenci ve vojenské oblasti
- Rusko a Čína budou rozvíjet satelitní internet společně
- Čína a Rusko toho mají hodně společného, nejen vojenská cvičení
- Čína a Rusko nejsou spojenci
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.