Turecko se nabídlo jako zprostředkovatel v Bosně a Hercegovině

Srbští zákonodárci začátkem prosince odhlasovali nezávazný návrh, který připravuje půdu pro odtržení.

Turecko se nabídlo jako mediátor v bosenské krizi, řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Zdůraznil, že smyslem mediace má být zajištění stability země, v níž panují obavy ze separatistických kroků lídra zdejších Srbů Milorada Dodika.

Akar navštívil Bosnu a Hercegovinu, aby jednal s místními představiteli. V rozhovoru pro tureckou stanici CNN Turk prohlásil, že Turecko vnímá Bosnu a Hercegovinu jako celek a chce i nadále činit maximum pro její jednotu a stabilitu. „Pokud bude existovat takové přání, Turecko může pracovat jako prostředník v Bosně a Hercegovině,“ řekl turecký ministr obrany bez dalších detailů.

Bosna a Hercegovina byla po válečném konfliktu v letech 1992-95 rozdělena v souladu s Daytonskými mírovými dohodami na dvě autonomní části, Republiku srbskou a Federaci Bosny a Hercegoviny, ve které převládají Chorvati a Bosňáci.

Srbští zákonodárci začátkem prosince odhlasovali nezávazný návrh, který připravuje půdu pro odtržení od Bosny, Republika srbská podle něj může zahájit stahování z bosenských ozbrojených sil, daňového systému a soudnictví, uvedla agentura Reuters.

Turecko, které má v Bosně silné vazby, označilo hlasování srbských zákonodárců za „špatné a nebezpečné“, neboť by mohlo ohrozit regionální stabilitu. Německo v reakci vyzvalo EU, aby uvalila na Dodika sankce.

Dodik chce zrušit všechny reformy provedené po válce a vrátit se k ústavě z roku 1995. Podle této ústavy stát reprezentovaly pouze základní instituce, zatímco veškeré pravomoci náležely regionům.

Opozice varovala, že tyto kroky mohou dovést Republiku srbskou k nové válce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.