Financial Times. Zdá se, že se ekonomika posunula od modelu růstu exportem k modelu založenému na věřitelské pozici země, napsaly Financial Times.
Přebytek dosáhl rekordu od roku 2007, což ukazuje na míru ekonomického zotavení i po havárii ve Fukušimě. Přebytek dosáhl 177 mld. dolarů, což je 3,8 % HDP.
Tato pozitivní čísla mají za sebou příznivý vývoj směnných relací – odrážejí jednak pokles cen ropy a jednak příjmy, které Japonsko získává, jako významný světový věřitel.
Japonsko v letech 2011-2015 zaznamenávalo netradičně obchodní deficity. Po uzavření Fukušimy totiž muselo dovážet více fosilních paliv.
Z rozboru čísel je ovšem patrné, že Japonsko ustupuje od modelu založené na růstu exportu a více těží se ze své pozice mezinárodního věřitele. Čistý primární příjem – tedy např. dividendy a zisky ze zahraničí, ale i příjmy z portfoliových investic činily 3,3 % HDP.
Japonsko se navíc blíží také přebytku v oblasti obchodu se službami. Jde především o obrovský nárůst turistů do země, především z Číny.
Harumi Taguchi, hlavní ekonomka v IHS Markit Tokyo uvedla, že přebytek běžného účtu zůstane v nejbližším období stabilní. „Očekáváme slabší jen a sílící globální ekonomiku, která přispěje k růstu exportu a příjmů ze zahraničních měnových aktiv. Ovšem, geopolitická nejistota by mohla vést k nárůstu atraktivity jenu jako bezpečného přístup a zmírnit zahraniční poptávku.“