Například ropné společnosti žádají „co nejcílenější sankce“, aby se „zabránilo poškození konkurenceschopnosti“ amerických firem.
Americký prezident Joe Biden pohrozil, že uvalí zničující sankce na Rusko v případě, že Rusko napadne Ukrajinu. Podle informací Reuters ale některé velké společnosti a podnikatelské skupiny tlačí na Bílý dům a zákonodárce, aby byli ohledně sankcí opatrní.
Velké americké korporace, které v Rusku podnikají, žádají Bílý dům, aby zvážil možnosti, jež jim umožní plnit jejich závazky a aby ze sankcí osvobodil výrobky. Velké energetické společností tlačí také na Kongres, aby omezil rozsah a časový rámec případných sankcí. Reuters uvedl, že mezi lobbisty je obchodní skupina zastupující Chevron a také General Electric.
Jake Colvin, prezident Národní rady pro zahraniční obchod, uvedl, že Kongres i administrativa musí „uvést do pořádku detaily v případě, že budou muset splnit hrozbu sankcí“.
„Tyto detaily by měly zahrnovat zvážení bezpečných přístavů nebo likvidačních období, aby společnosti mohly plnit stávající smlouvy a závazky, jakož i vyčlenění prostředků na léky zachraňující životy a další humanitární ohledy, které jsou v souladu s dlouholetou politikou Spojených států,“ specifikoval dále Colvin.
Americký ropný institut, největší americká lobbistická organizace pro těžaře ropy a plynu, jednala v Kongresu o sankcích proti Rusku. Jeho mluvčí uvedl: „Sankce by měly být co nejcílenější, aby se omezilo potenciální poškození konkurenceschopnosti amerických společností.“
Ministerstvo financí USA poskytlo v minulosti některá zmírňující opatření týkající se finančních sankcí. Jednalo se například o udělování licencí chránících odesílatele humanitární pomoci a osobní remitenční toky do Afghánistánu navzdory americkým sankcím proti Tálibánu.
Americké ministerstvo financí nyní uvedlo, že USA jsou připraveny přinést ruské ekonomice vysoké náklady a zároveň minimalizovat nechtěné vedlejší dopady. Konkrétní detaily ale neposkytlo.