Finanční pomoc Ukrajině se zaměří na dlouhodobě udržitelný rozvoj

Kanada, Velká Británie, Švédsko, Švýcarsko a Spojené státy plánují vytvořit fond na pomoc Ukrajině, který bude po dobu tří let financován částkou 35 milionů liber.

Cílem fondu je podpořit dlouhodobě udržitelný rozvoj a zvýšit odolnost komunit postižených ruskou agresí, zabránit další eskalaci a připravit hladkou a nerušenou sociální, hospodářskou a politickou reintegraci dočasně okupovaných území.

Kanada si nedávno připomněla 30. výročí navázání diplomatických vztahů s Ukrajinou

Při této příležitosti ministryně zahraničních věcí Mélanie Jolyová vydala 27. ledna následující prohlášení, z něhož přinášíme ukázku:

„Před třiceti lety Kanada navázala diplomatické vztahy s Ukrajinou. Historie mezi našimi národy má hluboké kořeny. Již více než sto let je Kanada domovem silné ukrajinské diaspory, která dnes čítá více než 1,3 milionu lidí. Naše společné hodnoty a vřelé mezilidské vztahy podpořily tři desetiletí silné bilaterální spolupráce.

Jako neochvějný obhájce práva Ukrajiny jít vlastní cestou jsme úzce spolupracovali na podpoře ukrajinského procesu demokratických reforem a budování odolných institucí. Kanada je odhodlána chránit společné zájmy s Ukrajinou, jako je rovnost žen a mužů, demokracie a mezinárodní řád založený na pravidlech. Rovněž prohloubíme naše obchodní vazby na podporu ukrajinských a kanadských pracovníků a podniků prostřednictvím dnes (27. ledna) oznámené modernizace kanadsko-ukrajinské dohody o volném obchodu.

Ukrajinci prokázali obrovskou odolnost tváří v tvář ruským hrozbám a destabilizujícím akcím. Kanada neochvějně podporuje svrchovanost, územní celistvost a nezávislost Ukrajiny a nadále se zasazuje o diplomatické řešení.

Dne 26. ledna Kanada oznámila prodloužení a rozšíření operace UNIFIER, vojenské výcvikové mise kanadských ozbrojených sil na Ukrajině. Toto prodloužení a rozšíření vojenské přítomnosti Kanady na podporu Ukrajiny zajistí, že příslušníci CAF (Canadian Armed Forces) budou i nadále poskytovat zdokonalený vojenský výcvik a mentoring ukrajinským bezpečnostním silám až do konce března 2025. Bylo rovněž oznámeno, že jak v Ottawě, tak na kanadském velvyslanectví v Kyjevě na Ukrajině Kanada navýší diplomatické zdroje, které jsou rozhodující pro odstrašení a deeskalaci.

Ruská agrese má dopad i na ekonomickou stabilitu Ukrajiny. Dne 21. ledna Kanada nabídla Ukrajině půjčku ve výši až 120 milionů dolarů, což je důkazem našeho trvalého závazku k podpoře ekonomické odolnosti Ukrajiny a reforem správy věcí veřejných. Vzhledem k tomu, že se na Ukrajině a v jejím okolí nadále hromadí ruská vojska a technika, Kanada znovu vyzývá k deeskalaci a podporujeme dialog, aby bylo možné nalézt mírové řešení konfliktu. Ukrajina má právo být celistvá, svobodná a bezpečná. Kanada nyní více než kdy jindy stojí na straně ukrajinské vlády a lidu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.