Trojnásobná ostuda

Keller bez cenzury: Jan Keller dnes komentuje trojnásobnou ostudu českého ministra zahraničí.   

Ministr zahraničních věcí České republiky, Jan Lipavský (Piráti), se svěřil agentuře Reuters: „Já s oblibou říkám, že Vladimir Putin dal během těchto Vánoc nádherný vánoční dárek Evropě, protože nám ukázal, že nejsme závislí na ruském plynu.“ K tomu člen Fialovy vlády dodal, že flotila třiceti amerických lodí se zkapalněným plynem Rusku předvedla, že jeho vydírání Evropy cenami energie nemá šanci na úspěch. Těchto třicet lodí dokázalo srazit cenu plynu na méně než polovinu.

Proč jsou tyto výroky ostudou šéfa české diplomacie? Protože dokázal do dvou či třech krátkých vět vtěsnat minimálně sedm mylných a zavádějících tvrzení. Za prvé není prokázáno, že Rusko porušuje uzavřené smlouvy a omezuje dodávky plynu do Evropy. Za druhé je naopak dokázáno, že zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 brání nikoliv ruská, nýbrž evropská strana. Za třetí je nesmysl tvrdit, že třicítka lodí (i kdyby skutečně z USA do Evropy dopluly navíc) je schopna srazit ceny plynu o polovinu. Za čtvrté nemá logiku tvrzení, že ceny srážejí dodávky suroviny, která je až třikrát dražší než ta, jejíž dodávky byly údajně sníženy. Za páté je zamlčeno, že se z různých důvodů zvýšily tuto zimu dodávky plynu do Evropy z řady zemí (např. z Číny a z Brazílie), které Evropu zachraňovat nehodlají, chtějí jen výhodně prodat své momentální přebytky právě tak jako Spojené státy. Za šesté pan ministr zatajil řadu mechanismů, které ve skutečnosti skokově zvyšují cenu energií bez ohledu na to, kolik jí kdo do Evropy dodá. A konečně za sedmé Jan Lipavský zatajil existenci vztahu mezi teplotním průběhem zimy a spotřebou energie. Jak si při vyprávění jednoho z předních politiků České republiky nevzpomenout na knížku Jana Drdy Putování Petra Sedmilháře. Pojednává o chlapci, který kvůli nejasnosti svého původu pozbývá duševní rovnováhy až upadá do světa fantastických představ.

Výroky Jana Lipavského nejsou ovšem pouze jeho osobní ostudou. Do špatného světla staví celou naši zemi. Ozdoba české diplomacie v podstatě tvrdí, že evropští politici jsou hlupáci. Pokud by jim Putin sám neukázal, že bez ruského plynu se docela dobře obejdou, sami by na to nikdy nepřišli. Takhle dostali tito nekňubové nečekaný vánoční dárek až z Moskvy, která, jak dobře vědí i studenti bakalářského stupně, naše Vánoce neslaví. Jedině díky Putinovi dostali evropští politici příležitost si uvědomit, že existují i jiní dodavatelé plynu, kteří jsou ochotni za několikanásobně vyšší cenu a při výrazně škodlivějších ekologických dopadech kompenzovat výpadky dodávek z Ruska. Lipavský vlastně tvrdí, že nebýt Putinova vydírání, nechala by se Evropa Putinem donekonečna vydírat. Takovou brilantní dedukci nepředvedl ve svých nejlepších výstupech ani komisař Clouseau.

No a do třetice utržily ostudu všechny ty nově zřízené a bohatě financované odbory a instituce, jejichž úkolem je odhalovat dezinformace, tedy nepravdivá, zavádějící, či přímo lživá tvrzení. Patrně v návalu důležitější práce jim tahle snůška dezinformací pocházející z dobře maskovaného zdroje úplně unikla.


Ilustrační foto: Fotograf1978, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.