Rada pro energetiku USA-EU zdůraznila, že je nepřijatelné používat dodávky energie jako zbraň

Pro zajištění spolehlivých, cenově dostupných a bezpečných dodávek energie pro Evropu mají i nadále zásadní význam konkurenceschopné a transparentní globální trhy s energií.

Dne 7. února se ve Washingtonu konalo deváté zasedání Rady pro energetiku USA-EU, kterému předsedali ministr zahraničí USA Antony Blinken, ministryně energetiky USA Jennifer M. Granholmová, vysoký představitel EU a místopředseda Josep Borrell a evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Předsednictví Rady EU zastupoval velvyslanec Francie ve Spojených státech Philippe Etienne, informoval web Evropské komise.

Jak bylo znovu potvrzeno v prohlášení ze summitu EU a USA z 15. června 2021, je Rada pro energetiku USA-EU hlavním transatlantickým koordinačním fórem pro strategické energetické otázky. Rada navázala na práci oznámenou předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a prezidentem Bidenem ohledně spolupráce USA-EU v oblasti energetické bezpečnosti v jejich společném prohlášení ze dne 28. ledna 2022.

Vzhledem k rychle se měnícímu energetickému prostředí a přetrvávajícím rizikům pro energetickou bezpečnost, včetně kybernetické bezpečnosti energetické infrastruktury, pracuje Rada pro energetiku USA-EU na posílení energetické bezpečnosti a podpoře diverzifikace zdrojů energie.

Spojené státy a EU zdůraznily svůj závazek dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí a spolupracovat na zajištění rychlé dekarbonizace a přechodu na čistou energii a na podpoře zvyšování investic do souvisejících technologií. V souladu s tím Rada zopakovala, že je třeba bezodkladně ukončit nevyužívané uhlí pro výrobu energie a neefektivní dotace fosilních paliv. Rada rovněž usiluje o urychlení spravedlivého energetického přechodu ke klimatické neutralitě pro občany EU, Spojených států a celého světa a o podporu výzkumu a vývoje, inovací a zavádění v souvisejících oblastech.

Posílení energetické bezpečnosti v EU a jejím sousedství, včetně Ukrajiny a západního Balkánu

Rada zdůraznila, že pro zajištění spolehlivých, cenově dostupných a bezpečných dodávek energie pro Evropu mají i nadále zásadní význam konkurenceschopné a transparentní globální trhy s energií. Při řešení geopolitických a klimatických dopadů na současné energetické trhy hodlají EU a Spojené státy spolupracovat na tom, aby globální trhy se zkapalněným zemním plynem byly schopny zajistit dodatečné a diverzifikované dodávky v případě přerušení dodávek plynu z plynovodů v krátkodobém horizontu, kdy se země odklánějí od fosilních paliv a směřují k udržitelné čisté nulové budoucnosti. EU a Spojené státy si rovněž uvědomují rostoucí kybernetické hrozby pro energetickou infrastrukturu a plánují pokračovat v související spolupráci, mimo jiné v souvislosti se synchronizací elektrických sítí pobaltských států s kontinentální evropskou sítí.

Rada znovu zdůraznila, že je nepřijatelné používat dodávky energie jako zbraň nebo geopolitickou páku. Toto přesvědčení podpořilo podporu Rady pro posílení odolnosti a energetické bezpečnosti východních partnerů, jako je Moldavská republika a Ukrajina, a to i prostřednictvím reverzních toků plynu. Uznávajíce současné geopolitické napětí, Spojené státy a EU jednaly o zintenzivnění spolupráce v krátkodobém horizontu s cílem zajistit dostatečné dodávky energie pro EU a její sousedství.

Rada potvrdila, že Ukrajina je i nadále klíčovým partnerem EU i Spojených států, a vyjádřila pevnou podporu silné a odolné Ukrajině. Zdůraznila, že energetická bezpečnost je pro suverénní Ukrajinu zásadní. Rada znovu zdůraznila, že Ukrajina je pro EU strategickou zemí tranzitu plynu a měla by nadále podporovat integraci Ukrajiny do energetického trhu EU s cílem zlepšit energetickou bezpečnost Ukrajiny, urychlit její dekarbonizaci a přechod na čistou energii a zvýšit její potenciál pro vývoz čisté energie. Rada vyjádřila pokračující podporu zkoumání nových tras a kapacit pro tranzit plynu z EU na Ukrajinu. Rada zdůraznila, že je důležité nadále podporovat proces synchronizace elektrických sítí Ukrajiny a Moldavské republiky s kontinentální evropskou sítí. Rada se věnovala novému úsilí o investice a podporu ukrajinského úsilí o dekarbonizaci a příslušné infrastruktury.

Rada znovu potvrdila potřebu transparentních, silných a nezávislých institucí v ukrajinském energetickém odvětví, zejména regulačních orgánů energetického trhu a orgánů finančních trhů, včetně Státní inspekce jaderného dozoru Ukrajiny. Zdůraznila, že silná správa a řízení společností a autonomie dozorčích rad bez politických zásahů jsou základními prvky národní energetické bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že směřujeme k integraci Ukrajiny do evropského energetického trhu, budeme usilovat o posílení správy a řízení společností a autonomie dozorčích rad na Ukrajině. Rada rovněž zdůraznila svou podporu urychleným reformám energetického sektoru.

Rada znovu potvrdila, že je důležité podporovat transparentní, integrované a konkurenceschopné trhy s energií na západním Balkáně a související tržní a regulační reformy v souladu s politikou rozšíření EU a závazky vyplývajícími ze Smlouvy o Energetickém společenství. Rada potvrdila význam dekarbonizace západního Balkánu a integrace jeho trhů s elektřinou se sousedním trhem s elektřinou EU. Rada by měla pokračovat v koordinaci reforem trhu s energií a regulačních reforem a v podpoře dekarbonizace na západním Balkáně, zejména s cílem postupně ukončit nevyužívané uhlí pro výrobu elektřiny a neefektivní dotace fosilních paliv.

Energetická politika, technologie a inovace pro přechod na čistou a spravedlivou energii

Rada zdůraznila význam energetické spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, která podporuje celosvětové úsilí o dosažení nulových čistých emisí do roku 2050 tím, že nabízí politická a technologická řešení, která jsou v souladu s klimatickými cíli Pařížské dohody. EU a Spojené státy mají společné cíle snížit emise metanu ze všech fosilních paliv a v celém dodavatelském řetězci.

Rada uznala úlohu, kterou bude hrát čistý a obnovitelný vodík při dekarbonizaci našich energetických systémů.

Spojené státy a EU považují větrnou energii na pevnině a na moři za klíčové technologie pro výrobu čisté energie. Rada oznámila, že plánuje uspořádat třetí fórum na vysoké úrovni pro podniky v rámci Rady pro energetiku USA-EU v roce 2022, které bude zaměřeno na větrnou energii na moři.

Rada zdůraznila, že úsilí o dekarbonizaci musí být doprovázeno odpovídajícím úsilím o zajištění spravedlivé a sociálně inkluzivní energetické transformace, která nikoho nezanechá pozadu. Za tímto účelem je zapotřebí komplexní přístup k řešení energetické chudoby a podpoře komunit, které se transformují.

Celý článek najdete v angličtině na tomto odkaze.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.