Politolog Lukáš Valeš hodnotí proběhlý kongres ODS, který si zvolil staronové vedení ve stínu domnělých úspěchů. Na ODS i na vládu ale čekají těžké časy…
Pomineme-li další hrůzné události na Ukrajině, byl 30. – již jubilejní – kongres ODS hlavní zprávou českých médií tohoto víkendu. Otázka je, zda oprávněně. Žádné překvapení se nekonalo a ani zlý covid, který nedávno skolil pana premiéra a v sobotu i ministra financí Stanjuru, nezabránil drtivému vítězství staronového vedení. Kromě nováčka na postu místopředsedy v osobě pražského politika Zdeňka Zajíčka, který vystřídal již nekandidujícího předsedu Senátu Miloše Vystrčila, k žádné změně ve vedení nedošlo. A tak máme opět stejného předsedu Petra Fialu, kterému kryje zády stejný místopředseda Stanjura a tak dále a tak dále. Opět nemáme ve vedení nejsilnější strany ani jednu ženu, ale to ODS nevadí. Jak konstatoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek: „Žádná žena o to nemá zájem, tak nebude. Podstatné je to, kolik máme žen na kandidátkách. Žádný volič nevyjmenuje, kdo je místopředsedou strany.“
Zkrátka a dobře, proč přepřahat úspěšné vedení? Strana se přeci opět po osmi hubených letech vrátila do vedení Strakovy akademie a dokonce je díky osobě předsedy Fialy úspěšná i v současných předvolebních průzkumech. Ten nejnovější z díly agentury Kantar dokonce přisuzuje ODS nárůst oproti únoru a dosažení 21,5 %. Mimochodem na úkor koaličních partnerů, kteří si oba pohoršili – lidovci by skončili pod 5 % a TOP 09 jen těsně nad. Z Petra Fialy se tak stal málem superman české pravicové politiky.
Jenže… Současný vzestup preferencí ODS je dán především rychlou reakcí vlády na napadení Ukrajiny, včetně Fialovy návštěvy obleženého Kyjeva. Současné obří vzedmutí inflace, cen prakticky všeho, včetně potravin, pohonných hmot a energií a zoufalá neschopnost vlády a jejích „expertů“ přijít s jakýmkoliv řešením naznačuje, že po fázi růstu a jeho vrcholu čeká ODS další fáze cyklu – pokles. Česká pravice obecně se ze svých předchozích chyb při řízení státu vůbec nepoučila a její odpovědí na sílící ekonomické potíže je směsí naprostého diletantismu a ideologické zaslepenosti. Od „rodné strany“ se tak odvracejí dokonce i mainstreamoví ekonomové a především podnikatelé, kteří varují před vlnou krachů v důsledku raketově rostoucích cen energií – především plynu a pohonných hmot. Majitel sklárny v Harrachově František Novosad, která stejně jako celý sektor sklářského a keramického průmyslu nejvíce pociťuje vzestup cen energií a neschopnost vlády jej zmírnit, si v rozhovoru pro Parlamentní listy nebral servítky: „Jsme v prdeli. Ministr průmyslu nám napsal dopis, že si na to máme půjčit, protože on je bankéř a chce, abychom podpořili bankovní sektor… Elektřina je za trojnásobek, plyn za desetinásobek a premiér Fiala říká, jsme připraveni. Neví, o čem mluví. Nejhorší vláda od druhé světové války. Katastrofa.“ Sám predikuje rychlé úpadky stovky firem, které zhoršenou ekonomickou situaci neustojí, a s tím stovky tisíc nezaměstnaných. Českou společnost čeká podle něj drastický propad životní úrovně: „Lidi nebudou mít peníze. Budou se starat o obživu, o bydlení, o teplo. Nebudou cestovat, drahá nafta, benzín. Budou se starat, aby přežili.“
Je přitom příznačné, že o těchto otázkách ani premiér, ani jeho ministr financí na kongresu nehovořili – na rozdíl od podpory Ukrajině. S tímto tématem ale ODS zjevně dlouho nevydrží a bude záhy přebito sice přízemnějšími, ale v očích běžné populace podstatně důležitějšími problémy. Na ty ale ODS není zjevně připravené. Monstrózní vítězství Fialy a jeho „hochů“ tak v sobě nese tragický nádech Pyrrhova vítězství. Dnes jsme slavně vyhráli, abychom již zítra padli. Otázka je pouze, do jaké hloubky. To mohou naznačit již podzimní volby. Jen připomeňme, že zmiňovaný předvolební průzkum přisoudil ještě rychlejší růst preferenci hlavnímu rivalovi ODS hnutí ANO. Lze očekávat, že toto tempo v čase bude dále zrychlovat. A prezidentské volby se blíží…