Indie má příznivé podmínky pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a chce se stát významným výrobcem zeleného vodíku.
Clean Energy Wire: Německo a Indie podepsaly prohlášení o záměru „Partnerství pro ekologický a udržitelný rozvoj“, jehož součástí bude německá podpora zalesňování v Indii a spolupráce v oblasti ekologického vodíku. Během návštěvy indické vlády v Berlíně Německo přislíbilo této zemi dodatečné finanční prostředky ve výši přibližně 10 miliard eur na opatření v oblasti klimatu a udržitelnosti.
„V rámci našeho energetického partnerství s Indií jsme se dohodli na hlubší spolupráci při vývoji inovativních řešení pro udržitelnou výrobu ekologického vodíku. Jedná se o důležitý milník ve snižování naší závislosti na fosilních palivech,“ uvedl spolkový ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck. Indie má příznivé podmínky pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a chce se stát významným výrobcem zeleného vodíku. Elektrolyzéry vyvinuté německými společnostmi by mohly usnadnit vytvoření zeleného vodíkového hospodářství v zemi, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Cílem dohody o spolupráci je zřízení pracovní skupiny v rámci indicko-německého energetického partnerství, tzv. indicko-německého energetického fóra.
Německo podpoří Indii při obnově lesů v rámci Mezinárodní iniciativy pro klima, oznámila ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová spolu se svým indickým protějškem Bhupenderem Yadavem. Indie si stanovila cíl obnovit do roku 2030 26 milionů hektarů lesů a zvýšit zalesnění z 21 % na 33 %.
Nevládní organizace Germanwatch označila toto partnerství za „milník nové éry spolupráce v oblasti klimatu“. „Další financování a spolupráce umožní v tomto desetiletí dosáhnout ambiciózních cílů, které jsou pro ochranu klimatu klíčové, například v oblasti rozšiřování obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl politický ředitel Germanwatch Christoph Bals.
Psali jsme:
- Indie a severské země chtějí prohloubit vzájemnou spolupráci
- Kovy potřebné pro výrobu vodíku mohou být vzácné, varuje německý úřad
- „Modrý vodík“ jako zabiják klimatu?
- Geopolitika technologií a ekologický přechod
- EU se pře o vodík. Dovozy, nebo domácí výroba?
- Španělsko sází na „zelený vodík“
- Co stojí za masivní propagací vodíku?