Silný rubl se stal bolehlavem ruské vlády

Ruská vláda uvažuje o oslabení rublu utrácením bilionu rublů z rozpočtu. Analytici mluví o tom, že silný rubl zhorší ekonomický propad a způsobí rozpočtové problémy.

Kurz dolaru a rublu prolomil na konci června hranici 50 rublů za jeden americký dolar. 29. června byl kurz dokonce 49,9 rublů za jeden dolar. Tento směnný kurz představoval vážné problémy pro velký počet ruských společností. Jedná se především o ty ruské firmy, které se zabývají vývozem neropných a plynových produktů. Nejvíce trpí hutníci. Marže ropných společností je v daný moment velmi vysoká a i při ceně 40 rublů za dolar (při ceně Uralu 70-80 dolarů) se budou cítit docela pohodlně.

Silný rubl tak ohrožuje situaci ruských společností, které se snaží zvýšit svůj podíl na domácím trhu. Negativními důsledky mohou utrpět výrobci spotřebního zboží. Podle slov ministra ekonomiky Maxima Rešetnikova nelze vyloučit, že dojde ke krachům firem: „Pokud bude současná situace na trhu s rublem pokračovat ještě několik měsíců, může mnoho ruských podniků ukončit činnost.“ Vedle toho ale trpí rozpočtové příjmy, což v budoucnu povede ke snížení sociálních výdajů.

Vláda se tak snaží o oslabení rublu, jak řekl například ministr financí Anton Siluanov. Problémem je, že centrální banka nemá žádné mechanismy k tomu, aby ovlivnila rubl, protože nemůže provádět operace s dolary a eury na burze. Důvodem jsou zablokované korespondenční účty. Jediným způsobem, jak je možné podle ruských analytiků ovlivnit směnný kurz, je regulovat vývozy ropy.

Siluanov nicméně navrhnul využití rozpočtových zdrojů na nákup valut „přátelských zemí“ v rozsahu bilionů rublů. Ruský rozpočet je připraven „obětovat“ část svých komoditních příjmů tím, že je nasměruje do měnových intervencí s cílem oslabit rubl, uvedl Siluanov.  Přiznal, že zrušení měnových omezení nemělo na měnu potřebný dopad a dovoz se navzdory jeho stimulaci „nezvyšuje“.

Od konce června se rublu podařilo o něco oslabit, aniž by bylo jasné, zda vláda k tomuto plánu přistoupila. Například 8. července stál jeden dolar skoro 65 rublů.  V Rusku jsou ale zatím opatrní v hodnocení dlouhodobější perspektivy. Například prognóza Eurasijské banky rozvoje uvedla: “Hovořit o trvalém trendu oslabování rublu je zatím předčasné, neboť stále existuje fundamentální tlak na posílení rublu v podobě vysokého přebytku obchodní bilance. V základním scénáři očekáváme průměrný směnný kurz RUB/USD ve 3. čtvrtletí na úrovni 62 a ve 4. čtvrtletí na úrovni 70 rublů (za dolar).”

Šéf největší ruské banky Sberbank German Gref uvedl, že důvodem pro posílení ruské měny jsou sankce. Dále řekl, že “Posilování kurzu lze omezit buď měnovými intervencemi, nebo rozšířením možností dovozu. Nákupy tvrdých měn k akumulaci Fondu národního blahobytu nejsou v současné době k dispozici, proto ministerstvo financí zkoumá možnost nákupu jüanu a dalších měkkých měn.” Gref také počítá s tím, že situace s kurzem bude napravena, jakmile se logistika přizpůsobí obchodu s neutrálními zeměmi.

Kurz rublu a dolaru od září 2021 Zdroj: Trading Economics

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.