Děsivou a pro mnohé své občany dodnes nepochopitelnou událost si o víkendu připomínala horkem sužovaná Francie. Vyjádření, která ve věci padala, se dotkla i samotné hlavy státu.
Vel d’Hiv neboli Vélodrome d’Hiver (zimní velodrom). Na tomto místě v Paříži byli 16. až 17. července 1942 zadrženi Židé z celého města a posléze převezeni do tranzitních táborů, aby skončili v nechvalně známé Osvětimi, kde většina z nich zemřela. Podle odhadů byl celkový počet uvězněných až 13 000. Věznění probíhalo za nelidských podmínek, špatné hygieny a ve velkém vedru. Přes původní plány ušetřit děti byly nakonec i ty součástí řádění pařížské policie, francouzských úředníků a členů antisemitské a fašistické politické strany Parti Populaire Francais. Většina dospělých, ale i kolem 3000 dětí bylo zavražděno v Osvětimi. Celkem se odhaduje, že v koncentračních táborech a vražedných centrech bylo zabito dokonce cca 77 000 Židů z francouzského území.
Francie ovšem uznala svou odpovědnost za pařížský hororový počin až v roce 1995 během projevu prezidenta Jacquese Chiraca. 80 let výročí tzv. Razie zimního velodromu si o uplynulém víkendu připomněl prezident Emmanuel Macron. Ve společnosti přeživších slavnostně otevřel nové pamětní místo v bývalé Pithiviers (Loiret), tranzitní stanici, ze které odjelo osm konvojů do Osvětimi-Březinky. Premiérka Élisabeth Borneová pak ve svém projevu během vzpomínkového obřadu uvedla, že v oněch červencových dnech 1942 „Francie ztratila část své duše“. Dodala též, že francouzský stát zašel dále, než byly požadavky nacistů. „Byly to naše zákony, naše policie, která je tady nechala udusit,“ shrnula.
Kontroverzní tweet k událostem napsala levicová poslankyně zvolená za stranu La France insoumise Mathilde Panotová: „Před 80 lety zorganizovali kolaboranti vichistického režimu shromáždění #VeldHiv. Nezapomínejte na tyto zločiny dnes více než kdy jindy, s prezidentem republiky, který vyznamenává Pétaina a kdy máme 89 poslanců RN!“ První část jejího vyjádření se týkala kauzy, kdy se prezident Macron rozhodl ocenit kontroverzního maršála Philippa Pétaina známého svou kolaborací s nacisty. Druhá část tweetu pak byla narážkou na volební výsledky, kdy v posledních francouzských parlamentních volbách získala krajně pravicová strana Marine Le Penové výrazně vysoký počet hlasů.
Reakce na tweet poslakyně Panotové na sebe nenechaly dlouho čekat a mnozí si v nich nebrali servítky. Poslankyně byla označena jako „neznalá historie“, její poselství jako „hloupé a neslušné“. Poslanec RN Sébastien Chenu dokonce zhodnotil, že poslankyně by měla „raději sklapnout“ a tvrdí, že tyto provokace mají ve skutečnosti jeden cíl, je to skrýt antisemitismus, který se skrývá ve stínu politické strany La France insoumise. Pro tisk se vyjádřil také Gérard Unger, viceprezident CRIF, organizace zastřešující židovské etnikum ve Francii. „Prezident republiky, stejně jako všichni jeho předchůdci od dob Jacquese Chiraca, ať už Nicolas Sarkozy, François Hollande nebo Emmanuel Macron, vždy dávali najevo svou touhu skutečně bojovat proti antisemitismu ve Francii“, ujišťuje Unger o bezúhonnosti francouzských čelních představitelů.