Svět prochází tektonickými geopolitickými změnami – to posiluje megatrendy, které již ovlivňují EU.
Evropská komise přijala 29. června zprávu o strategickém výhledu z roku 2022 nazvanou „Souběžná zelená a digitální transformace v novém geopolitickém kontextu“ (2022 Strategic Foresight Report – Twinning the green and digital transitions in the new geopolitical context).
Zelená a digitální transformace patří mezi hlavní priority politického programu Komise, který v roce 2019 představila předsedkyně Ursula von der Leyenová, uvádí se na webu Evropské komise. S ohledem na agresi Ruska vůči Ukrajině Evropa urychluje snahu zaujmout vedoucí postavení v oblasti klimatu a digitálních technologií na celosvětové úrovni, přičemž důkladně analyzuje klíčové výzvy od energetiky a potravin až po obranu a špičkové technologie. Z tohoto hlediska se ve zprávě o strategickém výhledu z roku 2022 předkládá komplexní analýza interakcí mezi souběžnou transformací zaměřenou na budoucnost se zohledněním úlohy nových a vznikajících technologií, jakož i klíčových geopolitických, sociálních, ekonomických a regulačních faktorů ovlivňujících jejich souběžnost, tj. jejich schopnost vzájemně se posilovat.
V rámci příprav na urychlení zelené a digitální transformace se ve zprávě vymezuje deset klíčových oblastí činnosti s cílem maximalizovat součinnost a soulad mezi našimi ambicemi v oblasti klimatu a digitalizace.
Geopolitické, sociální, hospodářské a regulační faktory ovlivňující souběžnost zelené a digitální transformace
Současná geopolitická nestabilita potvrzuje potřebu nejen souběžnou transformaci urychlit, ale také snížit naši strategickou závislost. V krátkodobém horizontu to bude mít i nadále vliv na ceny energií a potravin s výrazným sociálním dopadem. Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska bude mít například i nadále mimořádný význam udržitelný přístup k surovinám, které jsou kritickým faktorem pro souběžnou transformaci. Zvýší se tím tlak na přechod ke kratším a méně zranitelným dodavatelským řetězcům a, bude-li to možné, na přemístění výroby do spřátelených zemí.
Souběžnost zelené a digitální transformace bude rovněž vyžadovat skloubení hospodářského modelu EU s dobrými životními podmínkami, udržitelností a oběhovostí. Postoj EU bude hrát důležitou úlohu při formování globálních norem, přičemž úspěch bude záviset i na sociální spravedlnosti a agendě dovedností spolu s mobilizací veřejných a soukromých investic. Očekává se, že do roku 2030 bude na dodatečné investice odolné vůči budoucím změnám zapotřebí téměř 650 miliard eur.
Celý článek je dostupný v češtině na tomto odkaze.
Bližší informace ke „Strategickému výhledu“ najdete zde.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.