Švýcarsko na zimu nakoupilo mobilní plynové turbíny

Švýcarsko je zemí, která dlouhodobě usiluje o co největší neutralitu a nezávislost, a to i na EU. Nyní se postupně snaží hledat vyústění své složité situace v oblasti energetiky.

Stejně jako jiné země se i malá země ve střední Evropě (a jeden z mála nečlenů Evropské unie) snaží o řešení svých problémů s energetickou nesoběstačností. Obyvatelé země navíc nejsou příliš jednotní v postupu, který by země měla volit, při posledním výzkumu byla například polovina lidí pro zachování jaderné energie a druhá polovina proti. Švýcarsko se zavázalo nové jaderné elektrárny nestavět a s jádrem skoncovat do roku 2034. Jako možnou náhradu zvažují například umístění solárních panelů v Alpách a nedávno dostavěli podzemní přečerpávací elektrárnu. Energetická potřeba země je ale nemalá, kupříkladu už jen proto, že 100% tamní železniční sítě je elektrifikováno. Švýcaři se snaží o co největší úspornost, šetření energií a ekologičnost, díky vysokému podílu vodní energie (59,6%) a jaderné energie (31,7%) na výrobě elektřiny jsou emise CO2 ve Švýcarsku související s energií o 28% nižší než průměr Evropské unie. Bohužel se ale malá alpská země většinově (především v zimě) musí spoléhat na zahraniční dodavatele energie.

Nyní před začátkem zimy švýcarská vláda objednala osm mobilních plynových turbín, aby posílila energetickou bezpečnost země. Tato zakázka je první smlouvou podepsanou v rámci nedávné dohody federální rady o zajištění záložních elektráren. Díky opatření budou doplněny rezervy vodní energie v zemi, které lze v případě potřeby cíleně využívat v zimě. Své rozhodnutí oznámilo v pátek 2.9. švýcarské federální ministerstvo životního prostředí, dopravy, energetiky a komunikací (DETEC). Osm mobilních plynových turbín bylo zakoupeno od firmy GE Gas Power a budou instalovány v závodě GE v Birru (severošvýcarský kanton Aargau). Turbíny jsou poháněny plynem, ale také naftou nebo vodíkem a k provozu budou připraveny tuto zimu až do konce roku 2026. Za celé období za ně Švýcaři zaplatí 470 milionů CHF (asi 480 milionů USD). Sestava se skládá z osmi modulárních turbín typu TM2500 s kapacitou nejméně 30 megawattů na každou, což je celkem asi 250 megawattů.

Švýcarsko i nadále jedná s dalšími potenciálními dodavateli záložních elektráren a zároveň země hledá společnost, která bude všechny turbíny provozovat. Výše zmiňované rezervní elektrárny pak budou podléhat evropskému systému obchodování s emisemi.

Ilustrační foto: Autor – Siemens Pressebild,  CC BY-SA 3.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.