Po pěti letech se koná u břehů Korejského poloostrova vojenské cvičení USA a Jižní Koreje

Severní Korea už na cvičení, které považuje za přípravu invaze, reagovala.

V pondělí 26. září zahájily americká letadlová loď a její bojová skupina v oblasti východního pobřeží Korejského poloostrova cvičení s jihokorejskými válečnými loděmi. Jedná se o první vojenské cvičení po pěti letech. Cílem čtyřdenního cvičení je demonstrace „odhodlání obou spojenců reagovat na severokorejské provokace“, uvedla jihokorejská strana.

Den před tím Severní Korea v reakci na cvičení odpálila balistickou střelu krátkého doletu. Očekává se, že by severokorejská strana mohla v nejbližších dnech provést další testy. Vojenské cvičení USA a Jižní Koreje totiž považuje za přípravu invaze.

Podle oficiálních údajů bylo pro účely tohoto vojenského cvičení mobilizováno více než 20 lodí amerického a jihokorejského námořnictva, včetně letadlové lodi USS Ronald Reagan s jaderným pohonem, amerického křižníku a jihokorejských a amerických torpédoborců. Budou nasezeny  americké a jihokorejské stíhačky a vrtulníky.

Na začátku září přijala Severní Korea nový zákon, který v některých situacích povoluje preventivní použití jaderných zbraní. Podle agentury Associated Press tato skutečnost ukazuje na stále agresivnější jadernou doktrínu. Někteří analytici ale tvrdí, že Severní Korea bude nakonec usilovat o jednání se Spojenými státy o kontrole zbrojení, aby výměnou za částečné vzdání se svého jaderného potenciálu získala úlevu od sankcí a další ústupky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.