Italské volby jsou příkladem nové fáze radikální pravice

Je to poprvé, kdy západoevropskou zemi pravděpodobně povede populistická radikálně pravicová strana, která se zároveň musí dělit o vládu s jiným populistickým radikálně pravicovým konkurentem.

Giorgia Meloniová, vůdkyně populistické radikálně pravicové strany Bratři Itálie (Fratelli d’Italia), se sice stala vítězkou nedávných italských voleb, ale v čele delikátně vyvážené koalice stran, v níž je i Matteo Salvini, o němž se kdysi mluvilo stejně jako o Meloniové, napsali Daniele AlbertazziMattia Zulianello pro The Conversation.

Před raketovým vzestupem Bratrů Itálie to byl právě Salvini, kdo byl v Itálii považován za populistickou pravicovou hrozbu. Nyní hraje druhé housle po Meloniové.

Salviniho Liga (Lega) se spojila s Bratry Itálie v předvolebním spojenectví, které přišlo s příslibem účasti ve vládě vedené radikální pravicí. Dohoda však přišla draho. Vztah mezi oběma spojenci se vyvinul ve hru s nulovým součtem, kdy Bratři Itálie odebrali Lize volební podporu.

Bratři Itálie získali v zářijových volbách 26 % celostátních hlasů – podíl, který převyšuje výsledky obou koaličních partnerů dohromady. Salviniho Liga získala 8,8 % a Forza Italia Silvia Berlusconiho (třetí partner v alianci) 8,1 %.

Jedná se o ohromující obrat v situaci, kdy v předchozích volbách v roce 2018 získali Bratři Itálie jen 4,4 % hlasů. Liga tehdy získala 17,4 % a Forza Italia 14 %.

Zdecimovaní na severu

Naléhavou obavou pro Salviniho je, do jaké míry Bratři Itálie nahlodali historické bašty Ligy na severu Itálie. Liga se kdysi nazývala Liga severu právě proto, že se snažila reprezentovat právě tyto oblasti. Vznikla v roce 1991 sjednocením několika regionálních stran a hnutí a po většinu své historie byla jejím klíčovým cílem regionální autonomie pro sever Itálie. Teprve v posledních deseti letech se strana snaží expandovat na jih. Spolu s touto expanzí přišel obrat k nacionalistické taktice kampaně a radikálnější protiimigrační rétorice.

Navzdory této historii strany ze severu předstihli Bratři Itálie Ligu na celém severu – a to s velkým náskokem.

Volební výsledky v severních regionech

V Lombardii klesla podpora Ligy mezi volbami 2018 a 2022 o 15 procentních bodů. V Benátsku (Veneto) klesla o 18,3 procentního bodu.

Pro voliče jsou nyní obě strany z hlediska ideologie a politiky prakticky nerozlišitelné, což usnadnilo první straně kanibalizovat druhou. Liga (a Salvini) čelí existenční hrozbě.

Všichni nemůžeme být outsideři

Z toho plyne důležité poučení pro populistické radikálně pravicové strany obecně. Tím, že Salvini upustil od regionalismu a pokusil se „stát se národním“, nepřímo vyzval (početnou) skupinu pravicových voličů, kteří přijímají radikální myšlenky o migraci a právu a pořádku, aby si mezi jeho a stranou Giorgie Meloniové vybrali na základě důvěryhodnosti, protože z hlediska ideologie je už nic nerozlišuje. V tomto srovnání je Liga v horší situaci, neboť se v posledních letech účastnila několika vlád a na mnoha místech uzavírala kompromisy s jinými stranami. Bratři Itálie tak mohou převzít roli rušivého outsidera a oslovit voliče, kteří jsou nespokojeni se statusem quo.

Bratři Itálie si zřejmě uvědomují Salviniho slabost v tomto ohledu a ve své volební kampani Meloniovou vykreslili jako jedinou neokoukanou alternativu v nabídce – jediného kandidáta pravice nezkaženého kompromisy s levicí.

Jejich tahanice jsou případovou studií nové fáze evropské radikální pravice. Tyto strany jsou většinou považovány za „vyzyvatele“ tradičního hlavního proudu, ale jejich volební úspěchy je posunuly do vlády. Nyní soupeří nejen s tradičním establishmentem, ale také mezi sebou o kontrolu nad výkonnou mocí.

Je to poprvé, kdy západoevropskou zemi pravděpodobně povede populistická radikálně pravicová strana, která se zároveň musí dělit o vládu s jiným populistickým radikálně pravicovým konkurentem. Vzhledem k tomu, že více podobných stran působí i jinde, podobné scénáře nás potenciálně čekají i v zemích, jako je Dánsko, Francie a Nizozemsko.

Napětí tohoto druhu vytváří pro vládu velmi zajímavou dynamiku. Meloniová potřebuje Salviniho jako mladšího partnera ve své koalici, ale je nevyhnutelné, že toto uspořádání bude provázet boj. Salviniho politická budoucnost totiž prakticky závisí na tom, zda se mu to podaří. Je logické očekávat, že se Salvini bude snažit bojovat proti nové dominanci Meloniové tím, že bude jednou nohou ve vládě a druhou mimo ni. Bude se snažit udržet si mocenské pozice, ale bude agitovat zevnitř. Můžeme například očekávat, že bude hlasitě kritizovat vládu za to, že nedostatečně snižuje daně (což je pro voliče Ligy klíčové téma), příliš se stará o deficit země nebo příliš podléhá „diktátu“ Evropské komise.

Celý článek najdete zde v angličtině.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.