Už jsi dnes měl umění?

Věra Beranová recenzuje výstavu výtvarníka Jiřího Slívy v pražské Galerii Moderna.

Takto provokativně se ptá výtvarník Jiří Slíva prostřednictvím své výstavy v Galerii Moderna. Je to otázka, která by měla zajímat každého z nás. On sám na tuto otázku odpovídá svou tvorbou, svými obrazy, malbou i grafikou. Jeho umění není jen pro pár vyvolených, ale nabízí se všem, kteří mají odvahu přemýšlet, a tak si mohou dopřávat umění každý den. Jedná se však o opravdové umění, ne o ty náhražky, které nás bohužel s velkou vehemencí obklopují od rána do večera. Jiří Slíva tedy vystavuje svou tvorbu, která chce (a ono se jí to také daří) být takovým uměním, které přináší každý den něco nového, jedinečného.

Jiří Slíva se narodil v Plzni v roce 1947 a je nejen výtvarníkem, ale také básníkem, spisovatelem, širší veřejnosti je pak znám jako autor kresleného humoru. Studoval ekonomii a sociologii. Již od roku 1979 je však výtvarníkem na volné noze. První kresby publikoval ještě během studia v příloze Mladé fronty Víkend, ale jeho tvorba je především spojena s humoristickým časopisem Dikobraz. Tento časopis patřil k vynikajícím periodikům nejen z hlediska literárního, ale zvlášť také výtvarného. Soustřeďoval kolem sebe jedinečné výtvarníky – například to byli Adolf Born, Pavel Kantorek, Jan Vyčítal, Vladimír Renčín, nechyběl také Jiří Winter Neprakta. V této vynikající společnosti publikoval svou tvorbu také Jiří Slíva. Byla to však také zahraniční periodika, kde se uplatnila jeho tvorba, jako například New York Times, Stern, Die Welt, Le Monde, Playboy a v mnoha dalších. Získal také řadu mezinárodních ocenění. Vystavoval a vystavuje doma i v zahraničí. Ilustroval více než sto padesát knih, vydal řadu samostatných publikací.

Na současné výstavě v Galerii Moderna na pražském vltavském nábřeží může autor prezentovat v podstatě jen zlomek své tvorby. Přesto má návštěvník možnost se seznámit, jak s formální šíří, ale především s nebývalým obsahovým rozsahem tvorby. Návštěvník výstavy je často i zaskočen možnými autorovými nápady. Jako například, jak vidí Jiří Slíva takovou osobnost jako je Franz Kafka, nebo Eiffelovu věž, Turka propagujícího kávu, kuřáka dýmky, vegetariánské prasátko a další možné i nemožné náměty. Co je však spojuje, je jemný humor, jistá imaginace, která má vlastní realistickou základnu. V rámci charakteristiky Slívovi tvorby se často objevuje označení poetický realismus, i když si tato dvě označení v podstatě odporují, přesto na nich bude asi hodně pravdy. Svým způsobem zde bude hrát svou roli i paradox, kontrast. O to víc má v podstatě autorova tvorba několik významových rovin. V tom je asi ukryta sdělnost jeho obrázků a také otázka uvádějící současnou výstavu: „Už jsi dnes měl umění?“

Výstava v Galerii Moderna na vltavském nábřeží naproti Žofínu potrvá do 20. listopadu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.