Afrika vede ve světě ve spotřebě obnovitelné energie

Z údajů Kapesní statistiky energetiky OSN pro rok 2022, jediným regionem světa, kde obnovitelné zdroje hrají skutečně dominantní roli ve spotřebě energie, je Afrika.

Uganda, Středoafrická republika, Somálsko a Demokratická republika Kongo byly v roce 2019 jedinými zeměmi na světě, kde obnovitelné zdroje energie tvořily 90 % celkové spotřeby, uvedl web Statista. Posledně jmenovaná země se dokonce přiblížila 100 procentům, a to s 96,2 procenty. Naopak vyspělé ekonomiky, jako jsou Spojené státy (9,9 %), Německo (17,2 %) a Japonsko (7,9 %), měly k dokončení přechodu na zelenou energii ještě daleko.

Celkem 28 zemí zaznamenalo za dvanáctiměsíční období podíl menší než jedno procento. Mezi nimi Kuvajt, Katar, Saúdská Arábie a také Hongkong a městský stát Singapur.

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové konečné spotřebě energie v roce 2019 podle jednotlivých zemí. Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.