Díky kombinaci nejmodernějších vysoce výkonných výpočetních komponent a využívání umělé inteligence dokáže zařízení provádět vysoce komplexní operace.
Evropská komise, společný podnik pro evropskou vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC), italské ministerstvo pro univerzity a výzkum a konsorcium CINECA 24. listopadu v technologickém parku v Bologni spustily nejnovější evropský superpočítač Leonardo, informoval portál Evropské komise.
Leonardo je superpočítačový systém světové úrovně, vyvinutý a sestrojený v Evropě. V plném provozu bude mít toto zařízení výpočetní výkon téměř 250 petaflops (250 biliard výpočtů za vteřinu) a v současné době je čtvrtým nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Jedná se o společnou investici v hodnotě 120 milionů eur – jednu polovinu prostředků poskytla Komise a druhou polovinu pak italské ministerstvo pro univerzity a výzkum spolu s konsorciem CINECA, jež sdružuje pět dalších zúčastněných zemí podniku EuroHPC (Rakousko, Řecko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko).
Leonardo je druhým evropským pre-exakapacitním superpočítačem, jako první byl do provozu uveden LUMI ve finském Kajaani. Díky kombinaci nejmodernějších vysoce výkonných výpočetních komponent a využívání umělé inteligence dokáže zařízení provádět vysoce komplexní operace. Přináší tak možnosti pro bezprecedentní výzkum rakoviny a pro hledání nových léků a umožní pochopit fungování lidského mozku, dosahovat technologických objevů v oblasti čisté energie a vypracovávat přesnější klimatické modely. Pomůže také předvídat a monitorovat přírodní katastrofy nebo pandemie.
Koncepce superpočítačového systému Leonardo klade důraz na environmentální udržitelnost – zařízení je vybaveno nástroji, které umožňují dynamickou úpravu spotřeby energie, čímž je zajištěna sofistikovaná a optimální rovnováha mezi úsporami energie a výkonností. V zájmu větší energetické efektivity využívá tento systém rovněž vodního chlazení.
Systém Leonardo rozšiřuje řadu superpočítačů, které společný podnik EuroHPC vybudoval doposud a kterými jsou: Discoverer v Bulharsku, MeluXina v Lucembursku, Vega ve Slovinsku, Karolina v Česku a LUMI ve Finsku.
Celý článek najdete v češtině zde.