Firma Airbus přestane nakupovat ruský titan

Přesné ukončení nákupů strategického kovu, který není pod evropskými sankcemi, zatím není jasné.

Evropský výrobce letadel Airbus přestane v nadcházejících měsících používat ruský titan při výrobě letadel. Generální ředitel společnosti Michael Schoelhorn to řekl agentuře Reuters.

Rusko je největším světovým producentem titanu. Tento kov se používá v letectví při výrobě motorů a podvozků a je ceněn pro svoji pevnost v poměru k hmotnosti.

„Když už mluvíme o titanu, jsme v procesu přerušení vazeb s Ruskem. Je to otázka měsíců, ne let. Přesné datum vám říct nemohu, …ale stane se to,“ poznamenal Schoelhorn.

Výroční zpráva společnosti Airbus za rok 2019 uvádí, že ruský titan byl použit při konstrukci vojenských vrtulníků Tiger a NH90. Podle agentury Reuters společnost nyní rozšiřuje nákup titanu na USA a Japonsko. Certifikace nových dodavatelů podle leteckých norem však může trvat roky.

Reuters dále připomněla, že EU se doposud vyhnula zákazu jiných ruských komodit než oceli a uhlí a titan zůstává vyňat z omezení zavedených po ruské invazi na Ukrajinu, kterou Rusko označuje za „speciální vojenskou operaci“.

Firma Boeing, americký konkurent Airbusu, oznámila pozastavení nákupů ruského titanu v březnu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.