Cíle digitální dekády budou pro členské státy představovat jakési vodítko, jímž se budou řídit při stanovení vnitrostátních opatření.
Politický program Digitální dekáda 2030, tedy mechanismus monitorování a spolupráce, kterým se má přispět k dosažení společných cílů digitální transformace Evropy stanovených do roku 2030, již vstoupil v platnost, informuje portál Evropské komise.
Zcela poprvé tak Evropský parlament, členské státy a Komise společně stanovily konkrétní cíle ve čtyřech klíčových oblastech, jež se týkají digitálních dovedností, infrastruktury včetně konektivity, digitalizace podniků a online veřejných služeb, to vše v souladu s prohlášením o digitálních právech a zásadách pro digitální dekádu.
Konkrétní cíle digitální dekády
Od nynějška do roku 2030 budou členské státy EU ve spolupráci s Evropským parlamentem, Radou EU a Komisí utvářet digitální politiky tak, aby se dosáhlo cílů v těchto čtyřech oblastech:
- zlepšování základních digitálních dovedností občanů a prohlubování těch pokročilých,
- zajištění širšího využívání nových technologií (např. umělé inteligence, dat a cloudu) v podnicích EU, včetně těch malých,
- další rozvoj konektivity, výpočetní a datové infrastruktury EU
- zpřístupnění veřejných služeb a správy online.
Pod uvedené oblasti pak spadají cíle politického programu, jako je zajištění bezpečných a zabezpečených digitálních technologií, konkurenceschopného online prostředí pro malé a střední podniky, bezpečných postupů kybernetické bezpečnosti, spravedlivého přístupu k digitálním příležitostem pro všechny, jakož i rozvoj udržitelných inovací, jež účinně využívají energii i zdroje.
Cíle digitální dekády budou pro členské státy představovat jakési vodítko, jímž se budou řídit při stanovení vnitrostátních opatření. Ta pak Komise posoudí ve své výroční zprávě o pokroku, tj. ve zprávě o stavu digitální dekády. Spolupráci mezi Komisí a členskými státy v otázkách digitální transformace rovněž posílí nově vytvořená odborná skupina na vysoké úrovni – Rada pro digitální dekádu. Vznikne také nové fórum, v jehož rámci budou probíhat diskuse s cílem seznámit se s pohledem různých zúčastněných stran.
Spolupráce a monitorování pokroku při plnění cílů pro rok 2030
V nadcházejících měsících vypracuje Komise spolu s členskými státy klíčové ukazatele výkonnosti, které se využijí ke sledování pokroku při plnění jednotlivých cílů v rámci každoročního indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI). Členské státy do devíti měsíců vypracují své vnitrostátní strategické plány, v nichž popíší politiky, opatření a činnosti, které hodlají k dosažení cílů programu zavést na vnitrostátní úrovni. Od června 2023 bude Komise zveřejňovat svou výroční zprávu o pokroku – zprávu o stavu digitální dekády – s cílem poskytnout aktuální informace o pokroku při plnění uvedených cílů, zhodnotit ho a vydat doporučení.
Projekty zahrnující více zemí
K dosažení některých cílů digitální dekády je nezbytné, aby členské země investice sloučily. Ke zvýšení dopadu společného úsilí se tak uvedeným politickým programem zavádí postup, jímž je možné identifikovat a zahájit projekty zahrnující více zemí. Ty se mohou věnovat oblastem, jako jsou například sítě 5G, kvantové počítače a propojené orgány veřejné správy.
Podrobnější informace najdete v tiskové zprávě.
Psali jsme: