EU: Lobbisté se zaměřili na umělou inteligenci

Skrytá změna evropského zákona o umělé inteligenci ze strany velkých technologických společností.

Organizace Corporate Europe Observatory na svém webu zveřejnila, že získala dokumenty, které odhalují, jak průkopnický pokus EU o regulaci umělé inteligence (AI) čelil intenzivnímu lobbingu ze strany amerických technologických společností. Prostřednictvím dlouholetého přímého nátlaku, tajných skupin, odborníků financovaných technologickými společnostmi – a posledního nátlaku vlády USA – technologické společnosti snížily bezpečnostní povinnosti, odsunuly na vedlejší kolej otázky lidských práv a boje proti diskriminaci a zajistily si regulační výjimky pro některé ze svých klíčových produktů umělé inteligence. Budou některé ze zbývajících ochran základních práv během závěrečných jednání v rámci trialogu ještě více oslabeny?

V dubnu 2021 představili komisaři EU Margrethe Vestagerová a Thierry Breton návrh evropského právního rámce pro umělou inteligenci. Návrh byl oslavován jako první celosvětový pokus o vytvoření regulačního systému pro umělou inteligenci – technologii, která, jak Komise poznamenala, „bude mít v nadcházejících desetiletích obrovský dopad na způsob, jakým lidé žijí a pracují“.

Umělá inteligence je však stále více součástí obchodních modelů velkých technologických společností, jako jsou Google, Microsoft a Meta (dříve Facebook). Společnost Google se na soukromých setkáních s Komisí označila za „společnost, která je v první řadě zaměřena na umělou inteligenci“ a „umělá inteligence je hnacím motorem všech jejich produktů“. A tak není překvapením, že snaha Evropské unie o regulaci čelila intenzivním pokusům o lobbování ze strany společností v každé fázi procesu tvorby politiky.

Organizace Corporate Europe Observatory již dříve upozornila na lobbování velkých technologických společností v EU. Předchozí výzkum také ukázal, jak se velké technologické společnosti (Big Tech) zapojily do činnosti Evropské komise během počátečního vypracovávání návrhu Aktu o umělé inteligenci, lobbovaly za vlastní hodnocení vysoce rizikových systémů umělé inteligence a uplatňovaly vliv prostřednictvím skupiny odborníků na vysoké úrovni, v níž převažovali zástupci průmyslu.

Za současného stavu přinesl lobbistický zásah kýžené výsledky. Parlament i Rada ve svých posledních stanoviscích odložily diskusi o regulaci AI pro všeobecné účely. Instituce rovněž zúžily definici systémů AI a omezily počet systémů, na které by se kontrola vztahovala.

Akt o umělé inteligenci se nyní blíží k závěrečné fázi, kterou představují tajná jednání v rámci trialogu, z nichž obvykle profitují dobře propojení a dobře financovaní lobbisté. Vzhledem k tomu, že se Rada, Parlament a Komise chystají dosáhnout dohody o politických návrzích EU, zůstává sázka na tento celosvětově první pokus o regulaci AI vysoká.

Závěrem článku vyzývají organizace LobbyControl a Corporate Europe Observatory k podepsání petice o transparentnosti trialogu.

Celý článek je zde v angličtině.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.