Mír je naše vítězství. Ve Vídni vznikla další mírová iniciativa

V rámci zasedání OBSE ve Vídni vznikla další mírová iniciativa s názvem Mír je naše vítězství.

Ve dnech 23.-24. února 2023 se ve Vídni konalo zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Zasedání se časově shodovalo se zahájením agrese Ruské federace proti Ukrajině.

Během zasedání OBSE se ve vídeňském Hofburgu shromáždili zástupci rakouského mírového hnutí a na fasádu komplexu budov, kde delegáti zasedali, promítli svůj požadavek míru v ruštině, ukrajinštině, angličtině a němčině: “Mír je naše vítězství”.

V souvislosti s touto událostí bylo také zveřejněno vyjádření několika levicových politiků a poslanců. Mezi jeho signatáři jsou Walter Baier, předseda Strany evropské levice a poslanci Parlamentního shromáždění OBSE Irene Charambalides (AKEL, Kypr), Anton Gomez-Reino (Podemos, Španělsko), Andrej Hunko (DieLinke, Německo) a Hisyar Öszoy (HDP, Turecko). Vyjádření jasně odsoudilo vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině jako porušení mezinárodního práva a uvedlo:

“Pro válku neexistuje žádné ospravedlnění. Jak uvedl generální tajemník OSN António Guterres, existuje reálné nebezpečí další eskalace včetně použití jaderných zbraní.

Tato možná eskalace je ještě pravděpodobnější po nedávných projevech Putina a Bidena k výročí této války. Velmi nás znepokojuje pozastavení platnosti poslední zbývající smlouvy o jaderných zbraních, smlouvy New Start. Je v zájmu celého lidstva zabránit další eskalaci a zastavit tuto válku.

Vyzýváme poslance přítomné ve Vídni na Parlamentním shromáždění, aby otevřeli cestu k jednání o obnovení míru na základě mezinárodního práva, Charty OSN, Helsinského závěrečného aktu a Pařížské charty pro novou Evropu. Vyzýváme k posílení OBSE jako možného rámce pro jednání o obnoveném evropském mírovém uspořádání. Podporujeme mezinárodní iniciativy k zastavení této války.”

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.