Propad akcií světových bank se prohlubuje

Kolaps Silicon Valley Bank vyvolává globální obavy z nákazy. Ukazatele úvěrového rizika v bankovních systémech USA a eurozóny se na peněžních trzích zvýšily.

Bankrot americké banky Silicon Valley Bank (SVB) otřásl akciemi světových bank. Ujištění prezidenta Joea Bidena a dalších politických činitelů trhy příliš neuklidnila a vedla k přehodnocení výhledu úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.

Americký prezident, když se snažil uklidnit trhy i vkladatele, řekl, že Američané mohou mít důvěru v bankovní systém a že jejich peníze budou k dispozici, až je budou potřebovat. Nicméně ani mimořádná opatření USA na podporu bank nerozptýlila obavy investorů z možného rozšíření krize na další věřitele po celém světě.

V úterý poklesly bankovní akcie v Asii, zvláště zasaženy byly japonské firmy. Došlo také ke zběsilému závodu v novém ocenění úrokových sazeb, které se projevilo na trhu. Investoři totiž očekávají, že Federální rezervní systém (FED) se za těchto okolností bude příští týden zdráhat zvýšit úrokové sazby.

Podle analytiků provází finanční sektor i nadále nejistota. Investoři totiž sdílejí obavy o zdraví menších světových bank, bojí se možného zpřísnění regulace a zejména upřednostnění ochrany vkladatelů na úkor akcionářů, pokud dojde ke krachu dalších bank.

Velké americké banky v pondělí na burze ztratily celkem 90 miliard dolarů hodnoty akcií. Za poslední tři obchodní seance jejich ztráta dosáhla téměř 190 miliard dolarů.

Situace se dotkla také evropské burzy. Evropský bankovní index STOXX se v pondělí propadl o 5,7 %. Německá Commerzbank klesla o 12,7 % a švýcarská Credit Suisse se propadla o 9,6 % na rekordní minimum. Britská banka HSBC oznámila, že kupuje britskou část SVB za jednu libru. Akcie HSBC kótované na burze v Hongkongu v úterý klesly o více než 5 %. Na peněžních trzích se ukazatele úvěrového rizika v bankovních systémech USA a eurozóny zvýšily. Cena zlata se v reakci na současnou situaci dostala na klíčovou hodnotu 1900 dolarů za unci.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.